SALDIRGANLIGIN DENETIM ALTINA ALINMASI; 

 

Köpek, görmüs oldugu saldirganlik egitimiyle, artik kendi denetim alaninda yabancilarin varligina tahammül edemez hale gelmistir.Ancak serbest birakildiginda, kuskulu kisiler karsisinda ne yapacagi, herhangi bir kisiyi hirpalama aninda egiticisinin komutunu dinleyip dinlemeyecegi belirsizdir. Bununsa çok önemli sakincalari oldugu kuskusuzdur. Köpegin saldirganliginin, kesin olarak egiticisinin denetimi altinda bulunmasi gerekir. Amatör egiticiler için, bu çalisma sirasinda canli yardimci kullanmak çok tehlikelidir. Gerçi köpek egitim kuruluslarinda, köpegin dis geçiremeyecegi dolgu elbiseler giymis deneyimli kisiler bu amaçla kullanilmaktadir. Ancak biz, kol agizlari, yakalari, pantolon paçalari dikilerek içine, kuru ot, saman, yün, pamuk, paçavra gibi dolgu maddeleri doldurulmus mankenler kullanacagiz.

 

Mankenlerde kullanilacak giysi ve dolgu maddelerinin, egiticinin kokusunu tasimamasina özellikle dikkat edilmelidir. Egitimden önce bu mankenler, egitim alaninda bulunan bir agacin dalina, bir ip araciligiyla öyle bir biçimde yerlestirilir ki, ipin diger ucu indirilip çekildiginde, manken asagi yukari hareket eder. Böylece, köpegin onu yakalamak ve yere indirmek için çaba harcamasi, onunla bogusmasi saglanir. Her sey hazirlanip planlandiktan sonra köpek, egitim alanina uygun uzunlukta bir egitim kayisi veya egitim zinciriyle, yedekte oldugu halde getirilir. Egitici, serbest olan sol eliyle mankenin bagli oldugu ipi indirerek onun ayaklari üstüne basmasini Saglar ve sag kolunu ileri dogru uzatarak, isaret parmagi ile mankeni gösterip: TUT! komutu verir.

 

Komutla birlikte ileri atilan köpek, mankenle bogusmaya baslar. Bir iki dakikalik mücadeleden sonra, mankenin bagli oldugu ip biraz daha birakilarak, yere yatacak biçimde düsürülür. Köpek mankenin üstüne vardigi anda ise, DUR! – BIRAK! komutuyla köpek durdurulmalidir. Sonra, yine ip araciligiyla manken dogruluyormus gibi hareketlendirilip, köpege: TUT! komutu verilir. Köpek yeniden mankenin üzerine vardiginda, manken yine yere düsürülür. Bu kez de, daha önce oldugu gibi köpek, DUR! – BIRAK! komutuyla durdurularak saldirinin asiri boyutlara vardirilmasi önlenir. Böylece köpegin saldirganligi dene tim altina alinmis olur. Köpegin saldirganliginin, dogrudan dogruya egiticinin iradesine bagli oldugu köpege benimsetilmelidir. Her olumlu davranista oldugu gibi, köpek her komutu yerine getiriste övülmeli, oksanarak ödüllendirilmeli. Dinlenmelerde onunla ilgilenilerek, birlikte kosup oynanmalidir. Emrin dinlenmemesi halinde köpek sert ve kesin olarak söylenen: HAYIR! HAYIR! uyarisiyla ikaz edilir.

 

Bazi sinirli ve saldirgan köpeklerin, DUR! – BIRAK! komutuna uymalarini saglamak için Sok Tasmasi kullanmak gerekir. Emri dinlemeyen köpegin kayisi, biraz serbest birakildiktan sonra sertçe çekilerek köpegin bogazi üzerinde kisa sureli bir sok yaratilir ve tam bu arada komut tekrarlanarak köpek uyarilir. Askeri görevler gibi çok özel amaçli bazi egitimlerde, mankenin bogazina et parçasi baglanarak, insanin can alici ve zayif yeri olan girtlak yöresi, köpegin saldiri hedefi olarak kosullandirilir. Mankenin yere düsmesiyle, bogaz kismina sikica baglanmis bulunan et, köpek tarafindan parçalanir. Ancak sivillerin köpeklerine bu türde egitim vermeleri agir suç kapsamina girer. Bazi egitimlerde ise köpek, tüfek, tabanca, biçak gibi öldürücü nitelik tasiyan silahlara karis kosullandirilir. Saldirganligin denetim altina alinmasi egitiminin en önemli amaci; Köpegin saldirganliginin, dogrudan dogruya egiticinin iradesine bagli oldugunu köpege benimsetmektir.

 

Haberler