+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Çocuğun Köpekle Büyümesi Için 10 Neden!

#ÇocuğunKöpekleBüyümesiIçin10Neden!

Siz de çocuklarının köpeklerle büyümesinin zararlı olduğunu düşünen ebeveynlerden misiniz? Çocuğunuzu evcil dostuyla kuracağı arkadaşlıktan mahrum bırakanlardan mısınız? Enfeksiyon kapacağını, tüylerinden dolayı alerji olacağını mı düşünüyorsunuz? Bir evde hem hayvan hem çocuk olmaz diyenlerden misiniz?
Eğer öyleyseniz bazı noktaları gözden kaçırmış olabilirsiniz. Bu yüzden de haklı olarak olumsuz düşüncelere kapılmış olabilirsiniz. Çünkü çocukların evcil hayvanlarla büyümesinin gelişimlerine katkı sağladığı birçok olumlu araştırma var.

Belki fikrinizi değiştiremeyiz ama farklı açıdan bakmanızı sağlayabiliriz.

Çocukların evcil hayvanlarla büyümesinin olumlu yönleri

1.Finlandiya’da Kuopio Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre köpeklerle büyüyen bebekler, köpeklerle büyümeyen bebeklere kıyasla daha az hasta oluyorlar. Sebebi ise köpekler bebekleri daha fazla mikroba maruz bırakarak bağışıklık sisteminin gelişmesine neden oluyor.

2.Okumayı yeni öğrenen çocuklar sesli okuma pratiklerini bir yetişkinin karşısında yapmaktan çekinirler. Çünkü henüz özgüvenleri tam olarak gelişmemiştir, yanlış okuyacağım kaygısıyla sesli okuma pratiklerinden kaçarlar. Oysaki evcil hayvanı olan çocuklar okumayı sökmenin heyecanıyla tüm kitaplarını evcil hayvanlarına okurlar. Bu durum da özgüvenlerinin gelişmesine neden olur.

3.Clinical & Experimental Allergy yapılan bir araştırmaya göre evcil hayvanla büyüyen çocukların astım ve alerji olma riskleri yüzde 50 daha az.

4.Köpekler birlikte yaşadıkları insanlara mutluluk hissi verirler. Kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlarda köpeğinizi sevmek, onunla oyun oynamak sizi yaşadığınız sorundan uzaklaştırır. Daha az stresli, kalbiniz dengede ve tansiyonunuz normal olur. Aynı durum çocuklarınız içinde geçerli.

5.Köpek sahibi olmak onunla egzersiz yapma gereğini doğurur. Her gün köpeğinizle birlikte yürümek, oyun oynamak durumunda kalırsınız. Zor gelen egzersizler köpeğiniz sayesinde hayatınızın rutini haline dönüşür. Bu egzersizleri çocuğunuzla birlikte yapmanız çocuğunuzun sosyal becerilerini güçlendirir.

6.Montreal Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma otizm ya da davranış bozukluğu olan çocukların köpekler sayesinde stres hormonlarının düşmesiyle birlikte daha huzurlu çocuklar haline dönüştüklerini ortaya koyuyor.

7.Ailenin sahip olduğu bir evcil köpek kardeşler arasındaki bağı da güçlendiriyor. Köpekle birlikte ilgilenmek, ortak sevgi beslemek, sorumlulukların bölüşülmesi aile bağlarını güçlendiriyor.

8.Cincinati Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre astımı olduğu halde köpeklerle büyüyen çocukların egzamaya daha az yakalandığını belirtiyor.

9.Evcil köpek sahibi olan çocukların sosyal becerileri yüksek oranda gelişiyor. Arkadaşlık kurma ve iletişime geçebilme konusunda oldukça başarılı oluyorlar.

10.Çocuğunuzun sorun yaşamayacağı en iyi arkadaşı köpeğidir. Çocuk eve geldiğinde her daim büyük bir mutlulukla karşılar. Oyun oynamak istediğinde onun hiçbir bahanesi yoktur her zaman oyuna açıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: