+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Kedinizi ve Köpeğinizi Tıraş Ettirirken Dikkat Edin !

#KediniziveKöpeğiniziTıraşEttirirkenDikkatEdin

Amerika ve Avrupa’daki Veteriner Fakülteleri ve ASPCA ( Amerika Hayvanlara İşkenceyi Önleme Topluluğu) petlerin traş edilmesinin hayvanların fiziksel ve psikolojik sağlığına verdiği zararlara dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalara göre kedi ve köpeklerin tüylerinin tıraş edilmesi cilt kanserine neden olabiliyor

TIRAŞ ETMEK VÜCUDUN DOĞAL ISI İZOLASYONUNU BOZAR

Çift mantolu ve uzun tüylü köpeklerin ( Chow Chow, husky, alaska malamut vb ) , yine çift mantolu ya da uzun tüylü kedilerin ( Rusya Mavisi , Norveç Orman Kedisi vb ) hava tüylerinin arasından geçerek, serinlemeye yardım ederken, tüyler güneşin zararlı etkilerine karşı kalkan vazifesini görmekte. Tüylerin tıraş edilmesi köpeğinizin ve kedinizin terlemesini, aşırı ısınmasını engellemeyeceği gibi aksine onun doğal ısı dengesini bozarak yazın daha fazla ısınmasına, kışın ise daha fazla üşümesine neden olur.

Tıraş Ettirmek Güneşin Zararlı Etkilerine Maruz Bırakır

Yazın tüylerin tıraş edilmesi, sizin Ağustos sıcağında tüm gün boyunca korumasız olarak güneşlenmenize benzer. Güneşin size vereceği zararla, köpeğinizin, kedinizin yazın 20 dakika bile olsa güneş altında korunmasız kalması aynı sonuçları doğurur.

Kansere Neden Olur

Tüyleri tıraş edilen köpek ve kedilerde zararlı UV ışınlarına maruz kalma nedeniyle, cilt kanseri başta olmak üzere kanser riski artmaktadır.

Güneş Yanıklarına ve Güneş Çarpmasına Neden Olur

Tüylerin tıraş edilmesi köpek ve kedilerin ciltlerinde güneş yanıklarının oluşmasına neden olur. Ayrıca vücudun doğal ısı regülasyonu bozulduğu için vücudun ısısını düşürememesine ve güneş çarpmasına neden olur.

Alopecia ( tüy çıkmaması- uzamaması) Durumuna Neden Olur

Veteriner Dr. Eric Maddon, pomeranian üzerinde yaptığı çalışma size tıraş sonrası tüy kalitesi hakkında bilgi verecektir. Maddon bu çalışma için Pomeranian köpeği yaz için tıraş etti. Bir ay sonra köpeğin muhteşem güzellikteki tüyleri tekrar çıkmaya başladı. Sonraki yaz maddon köpeği tekrar traşi etti bu kez köpeğin tüyleri tekrar uzamadı. Bunun üzerine Dr. Maddon köpeğin bir başka fiziksel sorununun olması ihtimaline karşı troid testi yaptı. Köpeğin troidi yoktu. Sonuçta pomerian tüylerin tıraş edilmesi nedeniyle alopecia ( tüylerin tekrar uzamaması ) durumu geliştirdiği sonucuna varıldı. Muller ve Kirk Ufak Hayvanlar Dermotogy 7 kitabında ameliyat sonrası hayvanların tüylerinde yapılan gözlemlerde, tüyleri traş edilen hayvanların Alopecia geliştirdikleri gözlemlenmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: