+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeğiniz İdrar Kaçırıyormu ?

#KöpeğinizİdrarKaçırıyormu

Köpeğiniz heyecanlandığı zamanlar idrarını tutamıyorsa , bu tuvalet eğitimiyle ilgili sorun değildir. Yavrularda ya da bazı köpek cinslerinde sık rastlanan bir durumdur. Veteriner hekiminizle görüşüp , köpeğinizin başka bir sağlık sorunu olmadığını öğrendikten sonra şu yöntemleri deneyebilirsiniz :

a ) Köpeğimize duyguları yerine sorumluluklarına yoğunlaşmasını sağlayacak komutlar öğretebilirsiniz .

b ) Yanlış davranışlarını duygusallıktan uzak ve sessiz bir biçimde düzeltmek için onu bağlı tutabilir ve tasma kayışı kullanabilirsiniz .

c ) Köpeğinizin duygusal anlarında onunla göz göze gelmemeye dikkat edin , konuşup teselli etmeye kalkışmayın , Temas etmekten de kaçının .

d ) Eve giriş çıkışlarınızı sıradan bir olay haline getirin.

e ) İdrarını kaçırdığı zaman azarlayıp bağırmayın , onu cezalandırmaya kalkışmayın .

Bu sorunla yaşamak pek kolay olmayacaktır ; ama bir ay kadar köpeğinizin altını bağlamayı denerseniz en azından ortalığı temizlemekten kurtulursunuz. Bezenmeye alışması için de eğitilmesi gerekir. Bir hafta kadar ev tasnasıyla onu uyararak bezini çıkarmak istedikçe tasmasını çekin. Algısını bezden uzaklaştırmak için ödül , kemik ya da ilgisini cezbedecek oyuncaklar verebilirsiniz. Giderek bezin rahatsuzlığını hissetmeyecektir. Sonra , tasmasız olarak evde dolaşmasına izin verebilirsiniz.

Köpeğinizi okşayıp mıncıklamak , aşırı ses tonlarıyla sevgi gösterisi yapmak kışkırtıcı olabilir. Sadece idrar kesesi boşken onu hafifçe okşayabilir , sakin bir ses tonuyla konuşabilir ve göz kontağı kurabilirsiniz. Birkaç sefer üst üste işemezse aynı okşama ve konuşmaları köpek su içtikten sonra da tekrarlayarak işeyip işemeyeceğini kontrol edin. Zamanla ona karşı daha sıcak bir tavır alabilirsiniz ama idrar kaçırmaya başlar başlamaz şefkate son vermeye hazır olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: