+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeğinizde Isırma Huyu Varmı

#KöpeğinizdeIsırmaHuyuVarmı

Köpegin ısırması ciddi bir davranış bozuklugudur. Köpek bunu dikkat için ya da bizim ona yönelik herhangi bir davranışımıza tepki olarak yapabilir.Nedeni ne olursa olsun hoş degildir ve mazereti yoktur.Bazı köpek sahipleri bilinçli ya da bilinçsiz ısırmaya teşvik ederler sanki böyle birşey yapmamış gibi görmezden gelmek de bir tür teşviktir hatta köpegi bu yüzden ödüllendirenler bile vardır.

Sahibinin denetimi,egitimi köpegin sosyalleştirmesi ve böyle bir durumda müdehale ederek durdurulabilmesi köpegi ısırma huyundan vazgeçirebilir.Köpek ile göz göze gelmek,köpegin dikilerek öne dogru hamle yapmaya hazırlanışı , kuyruğunun dikelmesi , hırıltılar çıkarması , aşırı heyecanlanması ısırmaya hazırlandığını gösterir. Bir köpeğin nerede ne yapacağını , sahibinin kestirebilmesi gerekir ve böylece köpeğin aşırı bir tahrikle bu noktaya gelmesini önlenebilir. Köpeğin adrenalini yükselmeye başladıktan sonra müdehale etmek için artık geç kalınmıştır . Bir köpek sahibinin , köpeği iyi eğitilmiş de olsa , bu tür bir olaya meydan vermeyecek şekilde sorumluluklarını bilmesi gerekir. Günümüzde artık köpeğin ısırma eğilimiyle ilgili olarak danışabileceğiniz hayvan davranış bilimciler ve uzmanları vardır.

Köpeğiniz olur olmaz şeyleri çiğneme ve kemirme gibi bir huy geliştirecek olursa , ona bu güdüsünü tatmin edecek oyuncaklar alın , ancak bir yandan sıkı bir eğitime başlayın . Gerekirse tekrar kafese kapatabilirsiniz bile ; söz dinlm ” İtaat ” eğitimini baştan başlatarak köpeğinizi sürekli denetim altında tutmanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın