+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeğinizde Kazma İçgüdüsünün Kontrolü

#KöpeğinizdeKazmaİçgüdüsününKontrolü

Köpeklerin bu içgüdüsü maalesef eğitilerek giderilemez. Söz dinlememek ya da üstünlüğü kabul ettirmek gibi bir amacı yoktur. Bazen kendisine gizlenecek bir oyuk aradığı için , bazen yavrularına bir yuva hazırlamak için yeri kazar . Tabii , bir köpeğin tırnaklarını kullanması ve toprağın içindeki o kokuyu alması da karşı koyamayacağı güdülerdir. Köpeğinizi bu konuda eğitmek , onunla savaşmaktan çok doğayla savaşmak demektir . Köpeği mümkün olduğu kadar toprak alanlardan uzak tutmaya çalışın ; ama bu tam bir çözüm olmayacağı için , şu yöntemleri denemeniz yararlı olabilir ;

a) En azından bu işi yaparken köpeğinizin yanında olamayacağınız zamanlarda onu beton gibi sert yüzeylerde bırakın .

b) Ona güneşten , yağmurdan , rüzgardan ve soğuktan korunmalı rahat bir ortam hazırlayın ; ulaşabileceği bir yere temiz bir kap koyun .

c) Kendi kendine kazma eğzersizlerine başvurmaması için köpeğinizi ağır eğzersizler ile yorun .

d) Daha önce kazdığı çukurları kendi pisliği ile doldurun . Genellikle bu çukurları tekrar kazmazlar ama çoğu köpek başka bir çukur açmayı deneyecektir .

e) Köpeğin bu güdüsünü kontrol etmek için sürekli göz hapsinde tutmanız gerekir . Kazmaya başladığı anda onu şaşırtarak ya da tasmayla uyararak dikkatini başka yere çekin . Bu arada da övgülere başlayın . Eğer sizden uzakta bir yerde ise , onu irkiltecek sesler çıkarın ve bulunduğu yerden uzaklaştırın .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın