+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeğinizi Ne Motive Eder ?

#KöpeğiniziNeMotiveEder

Başarılı bir köpek eğitiminde için en can alıcı noktalardan biri köpeğinizin ödül olarak neleri sevdiğini bilmektir . Pek çok insan köpek kurabiyeleri ya da diğer kuru köpek gıdalarının bazen işe yaramadığını görerek şaşırabilirler . Köpeğinize ödül olarak vereceğiniz şeyleri seçerken yaratıcı olun ve bu gıdaysa mutlaka çok küçük ölçülerde olmasına dikkat edin . Hatta kocaman bir Danua bile olsa vereceğiniz miktarın boyutu yarım santimi fazla geçmemeli . Vereceğiniz ödülleri minik porsiyonlarda tutmak köpeğiniz hemen doymayacağı için daha uzun zaman çalışmanızı sağlar . Öte yandan köpeğinize günlük gereksiniminden fazla kalori de yüklememiş olursunuz . O gün uzun bir çalışma geçirdiyseniz köpeğinizin o günkü mamasını , eğitimde yediği miktar kadar azaltabilirsiniz .

Ödül , köpeğinizin bu eğitim oyununu sizinle oynaması karşılığında kazandığı küçük ödeme gibidir . Sadece sizin ona vermek istediğiniz bir şeyden çok , çalışmak için istek duymasını sağlayacak bir şey olmalıdır . Bazıları , köpeklere çalışma karşılığında yiyecek vermenin aralarındaki bağı yozlaştıracağını sanarak tereddüt ederler . Onlara göre bu durumdaki köpekler sahiplerine duydukları bağ ve sevgiden dolatı performanslarını göstermelidirler ki , bu saçmalıktır . Köpeğinizin eğitimde ödül olarak yiyecek kullanmak ulaşmaya çalıştığınız noktaya varmanın bir yoludur . Bir köpeği onun istediği bir ödülü kullanarak eğitmek hem onun köpekliğine duyulan bir saygıyı gösterir , hem de zaman ve kaynaktan yana tasarruf sağlar .

Köpekler sevgiden dolayı performans sergilemezler ; onların olumlu ya da olumsuz davranışlarının bize duydukları sevgiyle hiçbir ilgisi yoktur . Koltuğu kemiren , postacıyı kovalayan köpekler de sahiplerini sevmektedirler . Ancak ”postacı kovalayıcınızın ” bundan böyle postacıları sevmesini istiyorsanız , ona ödül olarak kafasını okşamaktan biraz daha fazlasını sunmalısınız .

Köpekler yiyecek karşılığı motive olur ve çalışırlar , tıpkı insanların para için çalışmaları gibi . Hepimiz faturalarımızı ödeyebilmek ve yaşamımızı sürdürebilmek için para kazanmak zorundayız . Köpekler de kendi yaşamlarını sürdürmek ve bundan zevk almak için yiyeceğe gerek duyarlar . Pek çok köpek günde bir ya da iki kez taslarına konan bedava yiyeceklerini yerler . Bu yemeği onları istediğiniz gibi davranmaları için eğitmek amacıyla neden kullanmayasınız ki ? Köpek bir kere eğitime alışırsa ve aranızdaki bağ daha da güçlenirse iyi ve uygun davranışının devamını teşvik için başka ödüller de kullanabilirsiniz . İşte köpeğinize lezzetli bir ödül olarak sunabileceğiniz yiyecek önerileri :

. Haşlanmış tavuk
. Haşlanmış hamburger
. Patlamış mısır
. Makarna
. Ekmek
. Havuç
. Muz
. Kuru Yemiş
. Mısır ve Tahıl Gevreği
. Dondurulmuş – kurutulmuş ciğer
. Sosis
. Peynir

ANİ ve RASTGELE PEKİŞTİRME İŞE YARAR MI ?

Köpeğiniz yeni beceriler ve davranış biçimlerinde ustalaştığı zaman ona beklenmedik anlarda ani komutlar verin . Bunun karşılığında bir ödül olup olmadığını anlayamasa da ödül alma fırsatını kaçırmayacaktır .

Köpeğinizin ishal olmaması için ona hiçbir şeyden fazla vermeyin . Köpeğiniz eğitim oyununu sevdikçe daha az lezzetli gıdaları da ( köpek maması gibi ) ödül yiyeceklerine karıştırmaya başlayın , öyleki becerisinin karşılığında ne kazanacağını asla anlayamasın . Ani komutlar köpeğin bu oyuna daha fazla ilgi duymasını , sizin de hedeflerinize yaklaşmanızı sağlayacaktır .

DİĞER ÖDÜLLER :

Eğitim sırasında çabuk ve kolay verilldiği için çoğu zaman ödül olarak yiyecek kullanırız . Özellikle de başlangıç derslerinde , haftada bir saatte başarılacak çok şey vardır . Köpeğiniz tenis toplarına , oyuncak hayvanlara bayılıyorsa , ya da frizbi yakalamak , el feneri ışığını kovalamak gibi oyunlardan hoşlanıryorsa , bu gibi ödülleri de ” clicker ” kullanabilirsiniz .

Oyuncaklar ve oyunlar köpeğinizi heyecanlandırabilecek , tamamıyla farklı kategoride ödüllerdir . Köpeğinizin oyun ve oyuncaklardan hoşlandığını keşfederseniz , eğitim çalışmanızda bunları yiyecek ödülleriyle birlikte sunarak daha verimli bir çalışma sağlayabilirsiniz . Bazı çalışmalar sadece yiyecek ödüllü , bazılarıysa oyun ve oyuncak ödüllü olabilir , ya da ikisini karıştırarak hangi durumda daha iyi sonuç aldığınızı da sınayabilirsiniz . Ödül olarak oyun ya da oyuncaklar kullanılacaksa , dikkat edilecek en önemli nokta oyun bölümünü kısa ve eğlenceli yapmaktır. Oyun beş ila on saniye sürmeli , ardından oyuncak saklanmalı ve çalışmaya geri dönülmelidir . Bu yol sayesinde köpeğinizin dikkatini fazla dağıtmadan çalışmanızı sürdürebilirsiniz . Yiyecek dışı ödüller için bazı önerilerimiz :

. Kısa süreli alıp getirme oyunu
. Kısa süreli bir çekme oyunu
. Kısa süreli bir yakalama oyunu
. Bir oyuncağı saklama sonra da beraber arama oyunu
. Frizbiyi bir kere fırlatma oyunu
. Bi dizi sabun köpügü yakalama oyunu
. Bir sürü övgü sıralama veya bebekle konuşur gibi şefkatle konuşma
. Kuvvetle okşama ve mutlu ses tonuyla konuşma
. Fener ışığı kovalamaca oyunu
. Pelüş oyuncak köpekle oyun
. Ses çıkaran pelüş oyuncakla oyun
. Sıkınca öten , irkiltici ve yüksek ses çıkaran bir oyuncak

Köpekler sevgi dolu hayvanlardır , ne zaman onları över ve ilginizi belirgin biçimde hissettirseniz , birlikte iyi zaman geçirirsiniz . Muhtelemen siz de en az onun kadar sevgi ve oyundan zevk alırsınız !

KÖPEĞİNİZİN DİĞER ÖDÜLLERİ SEVMESİNE YARDIM EDİN :

Bazı köpekler oyuncaklara bayılır , kimi zaman topun bir kerecik dönmesi karşılığında bile mutlulukla çalışabilirler . Oyuncağa bu denli düşkün olmayan köpekler ise , üzerinde durulursa , oyuncakları sevmeyi öğrenebilirler . Sizin açınızdan , köpeğinizin farklı türde ödüllerle ilgileniyor olmasını sağlamak için göstereceğiniz bu çaba önemlidir . Köpek ne kadar çok şeyi ödül olarak kabul ederse bu sizin için de kolaylık yaratır , dersleriniz daha verimli geçer . İşte nasıl başlayacağınız konusunda bir kaç önerimiz :

. Köpeğinizin tasma kayışını sıkıca tutun ve elinizdeki bir oyuncağı gösterip dokunarak onunla şakalaşın .
. Ardından oyuncağı uzağa atın ; peşinden gitmek için göstereceği tüm çabasına karşın onu serbest bırakmayın .
. Gerekiyorsa oyuncağı daha cazip hale getirmek için bir yakınınız yardımcı olabilir .
. Köpeğiniz gözlerini oyuncaktan alıp size çevirene kadar sabırla bekleyin .
. Bu anı bir zil veya clicker sesi ile işaretleyin ve ödül olarak köpeği serbest bırakıp oyuncakla oynamasına izin verin.
. Oyuncağın yanında 30 saniye sonra hala uzaklaşmadıysa tasmasından yavaşça çekerek köpekle oyuncak arasını açmaya başlayın . Tekrar size baktığında zil veya clicker sesini kullanın ve oyuncağa dönmesi için yeniden serbest bırakın
. Bunu farklı oyuncaklarla deneyin , köpeğin size yardımcı olan yakınınızın elindeki oyuncakla oynamasına sık sık izin verin .
. Ödülün oyun kısmı yaklaşık on saniyelik bir kısalıkda olmalıdır .

Bu egzersiz , normal olarak oyuncaklarla fazla ilgilenmeyen bir köpeğin ilğisini arttırmanızda size yardımcı olur . Köpeği böylr ısındırmak bir eğitim çalışmasına başlamak içim mükemmel bir yoldur ve köpeğin şimdi çalışma zamanı olduğunu anlamasını sağlar .

Etkili bir program için heyecan verici ödüller son derece önemlidir . Köpeğiniz kendisini böyle bir ödül kazanmak için fazla zorlamıyorsa daha çok sevebileceği başka şeyler deneyin . Köpeğiniz hiçbir oyun ya da oyuncağa ilgi göstermiyorsa da endişelenmeyin ; köpek eğitiminde sadece yiyecek kullanmak suç değildir . Anımsayın , köpeğiniz zaten her gün yemeğini karşılıksız olarak yiyor , bu şekilde yediği yemek karşılığında çalışmasını da sağlayabilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın