+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpek Eğitimi ve Önemi

#KöpekEğitimiveÖnemi

Köpek eğitiminin önemini ve değerini anlamak için gözümüzde , eğitilmemiş ve iyi eğitilmiş iki köpeği canlandırmak yerli olucaktır sanırım . Bu konuyu değerlendirirken ; köpek eğitiminden ne anladığımız , köpeğimizi kendimiz eğitebilirmiyiz, eğitmen ve eğitimlerden beklentilerimiz sorularına da cevab aramamız önemli noktalardır. Köpek eğitimi veya köpek eğitmeni köpeğinize sadece otur, yat , pati ver , vs gibi görsel veya komutsal şeyleri öğreten kişiler olarak görüldüğünde büyük bir yanılğı yaşarsınız. Köpeğiniz ile yaşam problemi yaşıyor iseniz bunun en temel nedenlerinden biri de köpeğinizi anlamamanız ve daha ötesi köpeğinizin sizi anlamadığı gerçeğidir. İşinin uzmanı bir köpek eğitmeni otur, yat , vs komutlardan öte sizin köpeğinizi anlamanızı , köpeğinizinde sizi anlamasını sağlayan iletişim dilinizi kurmanıza aracı olan uzmanlardır. Evinize veya yaşam kalitenize zarar veren bir köpeğin eğitiminde en temek gereksinim de işte bu iletişim kopuklugunun giderilmesi temel çözüm yoludur.

Evi darmadağın eden , herşeyi karıştıran , terlikleri , ayakkanıları kemiren , yiyeceklere burnunu sokan , sofradakileri rahatsız eden , koltuk ve kanepelere uzanan , yatak odasının kapısını açık bulduğunda yatağımızı paylaşma fırsatını kaçırmayan , sağa sola pisleyen bir köpek , ne denli sevimli , ne denli değerli bir tür olursa olsun , dayanılacak ve katlanılacak bir varlık değildir .

Buna karşın , kendisine ayrılan yerde yatan , yalnızca yemek kabına konanı yiyen , eve ve eşyalara zarar vermeyen , gezdirmeye çıktığınızda sizi kendi istediği yönde sürüklemeyip dizlerinizin dibinde sizinle birlikte yürüyen , ver,len emirleri anında uygulayan bir köpekle , sahibi için yalnızca bir zevk değil , övünç kaynağıdırda .

Köpeği eğitmemenin zararları ve sakıncaları , köpeğini eğitmiş olmanın yararları , kuşkusuz sayılanlarla sınırlı değildir . Burada şunu belirtmek gerekir ki ; köpeğinizin eğitilmesi komutsal bir takım şeyleri öğretmek degildir. Bir çok köpek sahibi kendince haklı sebeplerden dolayı köpeğinin eğitimini bir lüks veya gereksiz olarak görmekte ve buna bağlı olarak köpeğini kendi eğitmeye çalışmakta , daha kötüsü hiç bir eğitimden geçirmeye gerek görmemektedir. Eğitimsiz sahip ve köpek konuşmasını bilmeyen derdini anlatamayan ve bu nedenlerle sürekli hata ve kusur işleyen bireyler gibidir. Yerli yersiz havlayan veya tanıdığına tanımadığına kuyruk sallayan bir köpek için ne denli sıkıntı kaynağı ise , eve ve aileye bekçilik eden , çocukları koruyan , avda yardımcı , gezintilerde arkadaş olan köpek o denli güven ve kıvanç kaynağıdır .

Her köpek sahibi köpeğini kendi eğitebileceğine inanır. Malesef bu yanılğı ile bir çok köpek sahibi köpeğinie eğitim vermek adında hayatı boyunca katlanmak zorunda kalacağı sorunlara neden olabilir. Elbette köpek eğitimi de kendi alanında uzmanlık isteyen , bilgi ve deneyim gerektiren bir konudur. Burada köpeğinizin öğrenmesi ve eğitilmesi kadar önemli olan bir noktada köpek sahibinin bir uzaman tarafından egitilmiş ve öğretilmiş olmasıdır. Burada şu örneği verebiliriz. Anadili gibi fansızca bilen birinin italya da derdini anlatamaması gibi , karşısında konuştugu dili bilmeyen birinin olması , fransızcayı kusursuz bilmenizin hiç bir fayda saglamayacagı örneğinden yola çıkarak, köpeğinizin iyi bir eğitim alması kadar sizinde aynı prensipleri öğrenmeniz köpeginizin aldığı eğitimin görev ve işlevini yapmasını sağlayacaktır. Diğer türlü sadece köpeğinizin eğitim alıp öğrenmesi saydıgımız tüm sorunların devam etmesini ortadan kaldırmayacaktır. Kuşkusuz herkes , köpeğinin eğitilmiş , sorun yaratmak şöyle dursun , sahibinin istek ve emirlerine harfi harfine uyan , güvenilir ve yaralı bir varlık olmasını ister . Bununsa , kendiliğinden gerçekleşmiyeceği doğaldır . Göstereceğimiz çaba ve sabır , ayıracağınız zaman karşılıksız kalmayacaktır . Unutmayın ki sağlanacak sonuç sizin eseriniz olacak ve yine size yarar sağlayacaktır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: