+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpek Eğitiminde Ödül mü Rüşvet mi ?

#ÖdülmüRüşvetmi?

Köpeğinize beceriler yapmayı öğretirken yiyecek kullanmak basit , eğlenceli ve etkilidir . Bununla birlikte pek çok insanın şikayet ettiği bir durum da ortaya yiyecek olmayınca köpeğin hareketini sergilememesidir . Bu sadece istenilen noktaya henüz gelmediğinizi gösterir . Yiyecek ödülünü doğru bir biçimde kullanırsanız , köpeğin becerisini yapmasını sadece yiyecek vererek sağlamadığınızı görürsünüz . Ödül mutlaka becerinin sergilenmesinin ardından verilmelidir . Bu da rüşvetle ödül arasındaki en önemli farktır .

Rüşvet , köpeği bir hareketi yapmaya ikna edecek herhangi bir şeydir. Örneğin köpeğiniz dışarıda ve eve gelmekte nazlanıyor , içi bisküvi dolu bir kanı sallayarak  ( rüşvet iması ) onu içeriye gelmeye razı edebilirsiniz. Bu tabi ki kötü bir şey değildir , ama şüphesiz ki bir eğitim de değildir . İşin ğerçeği , aceleniz varsa ve başka şeçeneğiniz de yoksa rüşvet vermenin önemli yararları da vardır .

Rüşvetle ödül arasındaki farklılığı aklınızda tutun . Bu , davranışlar ” iyi yönetilen bir köpek ” ile kendisine verilen işaretlere , sonuçlarının güzel olacağını bildiği için hemen ve güvenilir bir biçimde tepki veren ” iyi eğitilmiş bir köpek ” arasındaki farklılığı gösterir .

Öte yandan ödül ancak sergilenen davranışın ardından verilen bir şeydir . Ödül bu davranışın gelecekte de tekrarlanması olasılığını güçlendirir . Örneğin parkta oynayan köpeğinizi yanınıza çağırırsanız , gelince ona bir ikramda bulunursunuz ve tekrar oyuna dönmesine izin verirsiniz . Ödüllendirilen bir köpek ; her çağırdığınızda yanınıza gelmeye , eve dönme zamanı tasmayla çekiştirilip arabaya zorla bindirilen bir köpekten daha yatkın olacaktır . Burada işleyen iki ödül vardır : köpeğe sahibininç ağrısına uyarak yanına geldiği için verilen ödülünü ve bu itaatin ardından yeniden oyuna dönmesine izin verilme ödülü .

Köpeğinizi iyi tanıyorsanız , enerji düzeyini , kişiğini , özel yeteneklerini , sınırlarını ve hoşlandıklarını biliyorsanız her ikinizin de çok başarılı olacağı oyunlar ve becerileri seçebileceksiniz . Bir kaç gün boyunca köpeğinizle daha fazla zaman geçirerek bu kategoriler üzerine notlar alın . Onunla sevebileceğini sandığınız pek çok şeyden aslında hoşlandığını görerek şaşabiliirsiniz de . Öğretme tarzınız ve eğitim çalışmalarını köpeğiniz hakkında öğrendiklerinize göre ayarlamanız sonucu çok etkili ve başarılı bir program ortaya çıkabilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: