+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpek Eğitiminde Yaş

#KöpekEğitimindeYaş

Çoğunlukla insanlar için kullanılan ve eğitimin erken yaşlarda yapılması gerektiğini vurgulayan ”Ağaç Yaş İken Eğilir ” atasözü , köpekler için de tümüyle geçerli ve yerindedir . Köpeğin eğitimine olabildiğince erken başlanmalıdır .Öncelikle şunu bilmek gerekir . Eğitilemeyecek köpek yoktur. Her köpek eğitilir , safkan, melez fark etmeksizin eğitilebilir. Elbette uzmanlık eğitimleri konusunda safkanlarda her ırkın alabilecegi yada alamayacağı eğitim kategorilerini ayırt etmek gerekir. 14 yıllık köpek eğitim tecrübemizde çoğu zaman absürt diye nitelendirdiğimiz talep ve duyumlar almaktayız. Örneğin Golden gibi bir ırk sahibi olup ısrarla bu köpeğine koruma / saldırı eğitimi aldırmak isteyen insanlar ile karşılaşıyoruz , bunu bir ölçüde mazur görebiliriz. Çünkü bu bize talep eden köpek sahibinin köpeğini alırken yeterince araştırmadığı ve köpeğinin ırksal nitelikleri konusunda bilgi sahibi olmadığını gösterir ki bu bir noktaya kadar anlaşıla bilir. Ama aynı kişi kendine eğitmen ya da eğitim çiftliği diyen kişi ve kurumlarca Golden gibi bir ırka koruma eğitimi verebileceğini ve bunu makul fiyatta aradığını söylemesi , işte bu bir eğitim uzmanı olarak asla makul göremeyeceğimiz , asla kabul edemeyeceğimiz ve mesleki ahlak ve etikler çerçevesinde değerlendirdiğimizde ahlaksızca gördüğümüz bir durumdur. ” Hiç bir zaman geç degildir ” atasözü , köpek eğitiminin verimi konusunda geçerli sayılamaz.

Yavruluk ve gençlik dönemini olumsuz alışkanlıklar kazanarak geçiren köpek , ergin yaşta eğitilmesi güç bir varlık haline dönüşür . Bunlara bazı beceriler , yeni olumlu alışkanlıklar kazandırılabilir . Ancak , genç bir köpeği eğitmek için harcanan zamandan çok daha fazlasını ayırtmak , daha fazla sabır ve çaba göstermek koşulu ile eğitilebilirler.Yetişkin bir köpeğin eğitimi ve yavru bir köpeğin eğitimi arasındaki en temel farklardan bir kaçını söylemek gerekirse şöyle diyebiliriz. Yetişkin bir köpeğe öğretmekten daha çok eğitim döneminden önce öğrendiği yanlış davranış ve alışkanlıkları bir takım metotlar ile baskılama veya yapmasını engelleme olarak adlandırılabilir. Yavru bir köpekl ile çalışırken durum daha farklıdır. Yavruların merak ve oyun alışkanlığı ile yanlış davranış ve alışkanlıkları öğretme yolu ile karakterinde şekillendirme yapmaktır. Kısaca özetlemek gerekirse yetişkinde öğrendiğini baskılar , yavruda tamamen taptaze olan zihne öğreterek işlersiniz. Öyle ki , genç ve yanlış alışkanlıklar kazanmamış bir köpeğe , aynı emek ve süre içinde çok daha fazlasını öğretebilirsiniz . Bununla birlikte yetişkin köpekler de eğitim disiplini içinde yönlendirilebilir . Çabalarınız asla sonuçsuz kalmaz . Eğitimin olumlu sonuçlarını alırsınız , ancak bu belirli sınırlar içinde kalmaya mahkumdur . Çünkü , herşeyden önce eski alışkanlıkları silmek gerekmektedir . Bu da köpeği çelişkiye düşürür . Öğretilenleri kavrama zorlanmasına neden olur . Bunlara alışmak için yoğun bir gayret göstermesini gerektirir . Bu noktada şu önemli yanlışıda vurgulamak gerekir. Ülkemizde malesef acı ile görmekteyiz ki sert , baskıcı ve tamamen korkutma ve sindirme mantıgı ve sistemi ile çalışan kendine eğitmen yada eğitim merkezi diyen kişi ve kurumlarca iyi niyetli köpek sahipleri yanlış bilgilendirilmeler ile yanıltılmaktadır. Kullandıkları sert metotları uygulayabilmeleri için köpeklerinin eğitimlerinin erginlik döneminden sonra olabileceği , öncesinde asla yavruların eğitilemeyeceği hususunda köpek sahiplerini yönlendirmek ve köpek sahiplerinin yanlış bilgilendirilmelerine neden olmaktadırlar. Oysa öğretmek ile baskılamak arsındaki farkı bu kişi ve kurumlar bilmemekte , bilgisizlikleri ile iyi niyetli köpek sahiplerini de malesef yanılmaktadırlar.

Evde bir süs köpeği olarak beslenilecek dahi olsa , erken yaşta eğitimin öenmi büyüktür . Ev dışı koşullarına alışan bir köpeğin , ev ortamına uyum sağlaması büyük çaba ister . Av köpeği , bekçi ve koruma köpeği gibi görev köpeklerinin yetiştirilmelerinde erken egitimin önemi daha büyüktür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın