+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpek Eğitmeni Nasıl Olunur

Ülkemizde Köpek Eğitmenliği ve Köpek Eğitim Hizmeti Hızla yaygınlaşan bir meslek – sektör haline geldi. Bu bağlamda bir çok kişinin ilgisini çeken ve bu mesleği öğrenmek isteyen iyi niyetli hayvanseverlerin iyi niyetini suiistimal eden bir çok kişi ve kurum tarafından kullanılmaktadır. Üzülerek şunu söylemem gerekir ki bir federasyon ve denetleme merkezi olmadığı için köpek eğitmenliği sertifikası vaatleri ile ciddi rakamlar talep ederek kurs veren kişi ve kurumlar peydah oldu. Oysaki bu kurum ve kişilerin verdiği sertifikalar kanunlar gereği sadece kendilerini ve kişileri bağlayan kağıt parçalarından başka bir şey  değildir. Köpek Eğitmeni elbette  uzman bir kurum ve kişi tarafından eğitim alarak öğrenilebilecek bir uzmanlık olmakla beraber uzun yılların çalışması  ve deneyimi de gerektiren ciddi bir iştir. Unutmamalıdır ki Her ırkın özellikleri olduğu gibi her yavrunun da kişiliği zekası ve karakteri de vardır. Deneyim ve tecrübe ile eğitmen adayı kendi tekniğini  geliştirme fırsatı bulur.Köpek Eğitmenliği ile Davranış Uzmanlığı farklı şeylerdir ki maalesef bazı arkadaşlar bu konuda herhangi bir uzmanlıkları olmamasına karşın kendilerini davranış uzmanı olarak tanıtmaktadır ki bu çok yanlış ve yanıltıcı bir durumdur. Bu gibi düzenbazların yapacağı her türlü işlem köpeğinizin hayatını etkileyecek ciddi psikolojik hasarlar vereceği gibi siz ve köpeğinizin yaşam kalitesini düşürecektir.Köpek Davranış Uzmanlığı tamamen tıbbı bilgi içeren bir konudur. Gerek Psikoloji gerek Psikiyatrik bilgiler ile alakalı olmakla beraber köpeklerde davranış bozukluğu uzmanların denetiminde önerilen ilaçların kullanımı ile tedavi edilebilen ayrı bir uzmanlık alanıdır.

Son zamanlarda köpek sahibi olanların sayısı arttığı için köpek eğitmenliği olmanın yolunu arayan insanlarında sayısı büyük oranda artış göstermiştir. Köpek eğitmeni olmak isteyen insanlar arama motorlarına Köpek Eğitmeni Nasıl Olunur? şeklinde soru sormakta ve sonucunda bizim gibi profesyonel köpek eğitmenlerine talep e-mailleri ve telefonları  ile bilgi ve eğitim istekleri iletilmektedir.

Köpek eğitmenliği pek çok gelişmiş ülkede üst düzey bir meslek olarak görülür. Hatta eğitim verilen köpekler engelli asistan köpeği, koruma köpeği, emniyet ve askeri birim köpeği, bomba köpeği, kayıp arama köpeği olursa insanların size duyduğu daha fazla artmaktadır. Ancak bu üstün saygıyı yaşamak için gelişmiş ülkelerde yaşamak, gerekli belgeleri almak ve pek çok köpeğe eğitim vermeniz gerekir. Umut ediyoruz ki zamanda ülkemizde de köpek eğitmenliği zaman içerisinde hak ettiği saygıyı görebilir.

Ülkemizde ve İstanbul’da evcil hayvan sayısı bariz bir şekilde arttığı için doğal olarak insanların köpek eğitimi konusunda desteğe ihtiyacı oluyor. Aynı zamanda köpekli sporlara olan ilginin artması, arama kurtarma ekiplerinin köpeklerin faydalarını daha fazla önemsemesi de köpek eğitimlerinin popüler bir hale gelmesini sağladı.

Köpek eğitmenliği kontrollü, bilinçli yapıldığında kârlı ve tatmin edici bir meslektir. Gerek yarı vakitli gerekse tam vakitli olarak yapıldığında köpek eğitmeni için yeterli seviyede gelir sağlayabilecek bir meslektir. Köpek eğitmeni olarak hem eğlenerek çalışmak hemde kariyer yapmak isteyen pek çok insan vardır. Köpek eğitmenliği yapmak isteyen insanların büyük bölümü erkek olsa da kadınlarda bu mesleğe son zamanlarda ilgi duymaktadır. Kadınların yavaş yavaş daha fazla ilgi duyuyor olması bizim gibi profesyonel olarak köpek eğitimi veren kişi ve kurumlar için olumlu ve sevindirici bir durumdur.

Köpek Eğitmeni Olmak İçin Bilinmesi Gereken Konular :

 1. Köpeğin Tarihçesi
 2. Köpek Psikolojisi
 3. Köpeklerde Davranış ve Öğrenme
 4. Köpeklerde Oyun Güdüsü ve Geliştirilmesi
 5. Köpeklerde Sürü Davranışları ve Hiyerarşi
 6. Öncülüğünüzün Pekiştirilmesi
 7. Yavru Köpek Eğitimi
 8. Tuvalet ( WC ) Eğitimi
 9. Temel ( Tasmalı ) İtaat Eğitimi
 10. İleri ( Tasmasız ) İtaat Eğitimi
 11. Liderlik ve Alfa Olma Becerisi
 12. Problem Çözme Teknikleri
 13. Köpek Sahipleri ile Doğru Uyarlama

Başarılı bir köpek eğitmeni olmak için iyi ve geniş bilgiye sahip köpek eğitmenlerinden özel eğitim almanız gerekir. Başarılı bir kariyere sahip olmak için diğer tüm işlerde olduğu gibi pek çok proje noktalamanız. Neredeyse tüm köpek türlerine köpek eğitimi vermeniz gerekir. Zamanla edindiğiniz tecrübelerle zaman içerisinde köpek eğitimi işlerini daha başarılı sonlandırabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın