+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde Aşırı Heyecan

#KöpeklerdeAşırıHeyecan

Hepimiz aşırı heyecanlı köpekler görmüşüzdür . Onlar , insanlar eve geldiginde zıplamaya ya da onların etrafında dönmeye başlar . Konukların üzerine atlayıp , evin her tarafına koşarlar . Yürüyüşte önden gider , nefes nefese kalır ve koklayacakları bir sonraki şeye erişmek için acele ederler . Köpek parkında tıpkı yarış pistindeki bir tazı gibi hareket ederler . Bu köpekler ”hiperaktif” tanımına çok güzel uyar .

Bu heyecanı sergileyen bir köpek kontrolden çıkmıştır ve bu da hem köpek hem de insan için tehlikeli olabilir . Zıplayan bir köpek kayabilir ve bacağını ya da sırtını incitebilir . Tırnakları insanı çizebilir . Eğer köpek yeterince büyükse , mobilyaları ya da insanları devirebilir . Bir sürü lideri olarak eve geldiğiniz zaman köpeğinizi güven , sakin ve itaatkar enerjiyle doldurmalısınız . Köpeğiniz mutlu görünmeyebilir , ancak bana güvenin , sessizce oturan ve eve döndüğünüzde size bakan bir köpek , duvardan duvara zıplayan bir köpekten çok daha mutludur .

AŞIRI HEYECAN NEDENLERİ :

Bu tür yanlış bir davranış , aşırı enerjinin ve yanlış şefkatin bir kombinasyonundan kaynaklanır . Aşırı heyecanlı bir köpek , genellikle yeterince egzersiz yapmıyordur .Fakat bu durumda , insanların genellikle köpeğin bu yanlış davranışını düzeltmek yerine , bilmeden tam tersini yaptıkları durumlarla karşılaşıyorum .

İnsanlar doğal olarak kendini duygularını köpeklere atfetme hatasını yaparlar ve bu yüzden eve dönüp köpeğimizin zıpladığını gördüğünüzde ilk düşündüğümüz şey onun mutlu olduğudur . Ve neden böyle düşünmeyelim ki ? Mutlu insanlar bir yarışmayı kazandıklarında ya da takımları gol attığında mutluluktan zıplarlar . İnsanlar aynı zamanda dans ederken de zıplarlar ve dans etmeniz mutlu olduğunuzun bir göstergesidir .

Bu yüzden eve geldiğinizde ve köpeğimiz bizi karşılamak için zıplayıp etrafında dönmeye başladığında , ilk doğal tepkimiz mutlu olmak ve köpeğe bizimde onu aynı şekilde özlediğimizi göstermektir . Bu durumda gerçekte yaptığımız ise dengesiz bir köpeğe ilgi ve alaka göstermektir . Köpek bu durumdan tek bir mesaj alır ; ” Bu tarz davranman hoşuma gidiyor ! ”

AŞIRI HEYECANI YENMEK :

Bu sorunun üstesinden gelmenin ilk adımı , istenmeyen davranışlar sergilediğinde köpeğinizi görmezden gelmektir . Eve döndüğünüzde , eğer köpeğiniz zıplayıp etrafınızda dönmeye başlarsa , ”Dokunmak yok , Konuşmak yok , Göz teması kurmak yok ” tekniğini uygulayın . Köpeğiniz aşırı heyecanlıyken ona ilgi göstermeyin . Bunun yerine , eve döndüğünüzde yaptığınız normal rutininize devam edin . Elinizdeki eşyaları yere bırakın ve ona merhaba demek için ilk önce sakinleşmesini ” kendini yormasını ” bekleyin .

Bu yöntem , aynı zamanda konuklarınızın üstüne zıplayan köpekler için de geçerlidir , ancak evinize gelecek konukları da bu konuda eğitmeniz gerekir . Köpekleri seven misafirleriniz , muhtemelen kaba görünmek korkusuyla , köpeğin heyecanlı davranışlarıyla başa çıkma ve sevgi gösterme eğilimindedirler . Ev sahibi olarak konuklarınızdan , köpeğiniz aşırı heyecanlı olduğu sürece , onu görmezden gelmelerini isteyebilirsiniz . Ne sizin , ne de köpeğinizin bunu kabalık olarak göreceğini ve köpeğinizi eğitmenizde size yardım ettiklerini onlara söyleyin .

Genellikle eve dönüşünüz , aynı zamanda kendi enerjinizi de kontrol etmek için iyi bir fırsattır . Köpeğiniz sizin aynanızdır . Genelde kolayca heyecanlanır mısınız ? Şayet sürekli aşırı heyecan sergiliyorsunuz , köpeğiniz de bunu yansıtacaktır . Yüksek sesle konuşmak , hızlı hareket etmek ve ufak şeylere üzülmek gibi davranışların hepsi , köpeğinize sürünün işleri nasıl yaptığını gösterir .

Tabii ki , köpeğinizin bu aşırı enerjisini onu , uzun ve tempolu bir yürüyüşe çıkartarak boşaltmalısınız . Bu , tüm bu enerjiyi , sizinle birlikte yürüyerek harcamanın sağlıklı bir yöntemidir . Şayet köpeğiniz yürüyüş sırasında da hiperaktifse , ona bir sırt çantası taşıma görevi vererek daha çabuk yorulmasını sağlayabilirsiniz . Böylece çantanın ağırlığıyla tüm dikkatini onu taşımaya verecektir .

Aşırı heyecanlı bir köpeği sakinleştirmenin bir diğer yolu ise , onun en güçlü duyu organına , yani burnuna

yöneltmekten geçer . Bazı kokular , lavanta gibi , insanlar için yatıştırıcıdır . Bu , köpekler içinde geçerlidir , ancak onların çok daha güçlü burunları vardır . Köpeğiniz için hangi kokuların etkili ve daha güvenli olabileceğini bulmak için veterinerinize danışın .

Aşırı heyecan nispeten zararsız bir sorun gibi gözükse de , uzun vadede köpeğinize sizi sakin ve itaatkar bir enerjiyle karşılamayı öğretmek daha iyi olacaktır ve köpeğinizin o fazla enerjisini olumlu ve odaklanmış bir şekilde kullanılması daha sağlıklıdır . Zıplayan , dönen ve koşan köpekler mutlu gibi görünebilir , ancak bu bir insan algısıdır . Sakin ve dengeli bir köpek çok daha mutludur .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: