+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde Ayrılık Korkusu

#KöpeklerdeAyrılıkKorkusu

Vahşi doğada , üyelerin sürüyü terk etmeleri alışılmadık bir durumdur , bu nedenle köpekler için insanların evden ayrılması normal degildir . Bir çok köpek , insanlar odadan çıkarken hafif endişe belirtileri gösterse de , tepki abartılı hale gelmez ve köpekler kendilerini onlar gelene kadar bir şekilde oyalayabilir . Bazı köpekler içinse , insanların yokluğu çok fazladır ve ayrılık korkusu dediğimiz problem oluşur . Ciddi durumlarda köpek , bir kişi odadan çıkarken bile tepki gösterir .

Ayrılma korkusunun semptomları arasında aşırı tükürük salgılama , sızlanma , havlama ,yıkıcılık , kaçma girişimleri ,evde ya da sepete dışkılama ve idrar kaçırma , duvarları ya da kapıları tırmalama bulunmaktadır . Bazı aşırı durumlarda , köpekler camdan bile atlayabilirler .

Ayrılma korkusunu , bu sorunu fark ettiğiniz anda tedavi etmeye başlamanız oldukça önemlidir ; zira bu durum hem eviniz hemde köpeğiniz için oldukça yıkıcı olabilir . Ayrılık korkusu çeken bir köpek , mobilyaları , ayakkabıları , kıyafetleri , kağıtları , bilgisayarı ve çok daha fazla eşyayı mahvedebilir . Köpek duvarlara , kapılara ve zeminlere zarar verip , camları kırabilir . Çılğına dönmüş halde kaçmaya çalışırken kendini bile yaralayabilir . Sonunda , köpeğin sürekli sızlanması ve havlaması komşular tarafından şikayetlere ve hayvan kontrol servisinin ziyaretine neden olabilir . Bazı şehirlerde , aşırı ses çıkaran köpeklere el konulmaktadır .

AYRILIK KORKUSUNUN SEBEPLERİ :

Ayrılık korkusu , fazla enerjiye sahip olan ve insan sürüsünden ayrıyken nasıl davranacağı konusunda yönlendirilmeyen köpeklerde görülür . Sonuç olarak , sürü ayrıldığında , köpek sürünün geri gelmesi veya nereye gittiğini takip etmesi için elinden gelen herşeyi yapacaktır . Eğer disiplin sağlamak yerine köpeğe kapı önünde şefkat gösterilirse , durum daha da kötüleşebilir . Şefkat , zaten dengesiz bir ruh halinde olan köpeğe daha çok negatif enerji verecektir . Gerçekte köpeğe ” Endişeli kal , çünkü bu iyi bir şey ” demiş olucaksınız . Veda etmeyerek köpeğinizi aşağılamış olmazsınız . İki köpek etkileşime girdiğinde , ayrılık esnasında basitçe birbirlerinen uzaklaşır . Köpekler için normal olan yol budur .

AYRILIK KORKUSUNUN ÜSTESİNDEN GELMEK :

Köpeğinizin ayrılık korkusu için yapabileceğiniz en iyi şey , onu besleyen enerjiyi boşaltmaktır . Sabah uyandığında köpeğinizin enerji seviyesi 10 birimse , amacınız gün içinde bir yere gitmeden önce uzun bir yürüyüş ya da eğzersizle , bunu sıfıra düşürmek olmalı . Köpeğinizin enerjisi sıfırlandığında , onun için bu dinlenme zamanı demektir .

Bir köpeği bu duruma hazırlamak için yerine gitmesini sağlayın , yatağın ya da sepetinde otursun ve ondan uzaklaşın . Amaç , köpeğiniz yerinden kımıldamadan odayı terk edebilmeniz . Ufaktan başlayın , odayı bir iki dakikalığına terk edin ve zamanla süreyi arttırın . Köpeğiniz 15 dakika boyunca yerinde sessizce kalmasını sağlayabilirseniz , evden çıkmaya başlayın ve bu süreyi zamanla uzatın . Önce 5 dakikayla başlayın , sonra sırayla 10 , 15 , 30 dakikayla devam edin .

Daha uzun süre gittiğinizde , köpeğinizi yerinde bulamayabilirsiniz . Ancak , köpeğinizin kafasında o yeri yokluğunuzla ilişkilendirmeyi başarırsanız , yokluğunuzda köpeğiniz sizi aramak için orayı terk etmeyecektir . Bir sesin kaynağını araştırmak , su içmek ya da esnemek için yerinden kalkacak ve sonrasında oraya dönecektir .

Konu evden gerçekten çıkmaya geldiğinde , gitmeden önce köpeğinize veda edin . Egzersizden sonra köpeğinizin sakin ve itaatkar olması durumunda ona biraz şefkat göstermenizde ve yokluğunuzda onu özleyeceğinizi söylemenizde bir sakınca yoktur . Tabii ki , bu ondan ziyade sizin avantajınıza . Unutmayın , köpekler birbirlerine doğal olarak veda etmezler . Kendinizi daha iyi hissettirecek şeyleri yaptıktan sonra rutininizi tamamlayın , ”dokunmak yok , konuşmak yok , göz teması yok ” yaklaşımının pratiğini yapın . Eğer siz gidişinizi büyük bir mesele haline getirmezseniz , köpeğiniz de getirmez .

Doğada , köpekler sürülerinden neredeyse hiç ayrı kalmazlar , bu nedenle insanlardan ayrılmak onlar için çok stresli olabilir . Bizim görevimiz , ayrılık korkusunu besleyen enerjiyi azaltmak ve yokluğumuzda köpeğimizin sığınacağı güvenli bir alan yaratmaktır . Önceki ipuçlarını kullanırken , sakin ve kendinizden emin bir enerji üretmeyi unutmayın . Bu , köpeğinizin kendine güvenini arttıracak ve endişesini en aza indirecektir . Herşeyden önce , köpeğinize dinlendirici enerjiyle ilişkili güvenli bir alan yaratarak , siz gittikten sonra onun nerede olması ve ne yapması gerektiğine dair beklentilerinizi açıklığa kavuçturun .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: