+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde Ceza ve Eğitim

#KöpeklerdeCezaveEğitim

Köpekler ve insanlar arasındaki saldırganlıktan kaynaklanan problemleri asla cezalandırma yoluyla gidermeye kalkışmayın ; yoksa gördüğünüz üzere daha iyi bir ısırıcı yaratma olasılığınız bir hayli yüksektir . Aşağıda köpeğinize ceza yerine eğitim vermenizin beş nedeni sıralanmıştır :

1 ) Köpeğin hatasını tekrarlamaktan kaçınmasını sağlamak için ceza işlemi sık sık tekrarlanmak zorunda .

2 ) Cezalandırma , köpeğe hiçbirşey öğretmez . Kendisine güveni az olan köpekler iyice siner .

3 ) Cezalandırarak köpeğin neleri öğrendiğini kontrol edemezsiniz .

4 ) Ceza köpekle sahibi arasındaki ilişkiye zarar verir .

5 ) Cezalandırma bütün başka yolları baskıladığı için köpeğin saldırganlaşmasını hızlandırır , bu durumda köpek doğrudan ısırma aşamasına geçer .

Köpeğinizi daha iyi bir arkadaş olması için eğitirken cezalandırmaya başvurmamanız için pek çok neden sıralanabilir . Genel olarak diyebiliriz ki cezalandırmak , sorunu kavrayamamaktır . Yapıcı olabilmek için çok geç kalmıştır ve en büyük tehlikesi de köpeğin vazgeçirmeye çalıştığımız huyunu iyice pekiştirmeye yaramasıdır . Köpeğiniz çok kötü davranıyorsa cezalandırılmayı hak ettiğini düşünüyor olabilirsiniz , ama asıl problem onun doğru davranabilmesi için ne yapması gerektiğine dair yeterli bilgiye sahip olmamaktır . Hoşlanmadığınız davranışı durdurabilmek için neler yapılabileceğinizi düşünerek zaman harcayacağınız yerde , köpeğin nasıl davranmasını istediğinizi planlayıp eğitime başlayın .

Saldırganlık ve korkutucu olma , köpeğin öğrenme modundayken değil , dövüş ya da kaçma durumunda hissettiği duygulardır . Bu haldeyken köpek hiçbirşey öğrenemez . Saldırgan ya da korkutucu olmayan , olumlu davranışlar sergilemesi için savunma durumunda değil , rahatlamış olmalıdır .

Köpeğin egzersiz , eğitim  ve ilgi görme gibi temel gereksinimleri karşılanmışsa ; yaşına ve eğitim seviyesine göre kendisine davranılıyorsa düzeltmeniz gereken daha az davranış problemiyle karşılaşırsınız . Cezalandırmayı nasıl durumlarda kullandığınızı dikkatli düşünün , sıklıkla bu daha büyük bir sorunun belirtisidir . Yanınızda olmasında mutluluk duyacağınız , size güzel tepkiler veren iyi huylu bir köpeğe sahip olmak istiyorsanız , sakın onu eğitmek için şiddet ve cezalandırmayın ; bu yöntem sizi istediğiniz yere asla ulaştırmaz .

Cezalandırmanın Sonucu : Saldırganlık 

Cezalandırma yanlış zamanlanmış ya da şiddetliyse köpeğin bazen en yakınındaki kişiyi ısırmasıyla sonuçlanabilir . Başka insanlara ya da köpeklere havladıkları için cezalandırılan köpekler onları sevmeyi öğrenemezler . İşin aslı bu hayvanların çoğu daha tekinsiz ve tehlikeli olabilir . Başka köpek ya da insanların varlığı onlar için cezalandırılma olasılığı taşıdığı için bunlarla karşılaştığında saldırganlaşıp ısırma eğilimigösterebilir. Unutulmamalıdır ki ısırma korkan köpeğin kendini savunma tepkimesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın