+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde Davranış Bozukluğu Nedir ?

#KöpeklerdeDavranışBozukluğuNedir

Hayvan sahibinin şikayet ettiği davranışların bir kısmı, bazı araştırmacılar tarafından davranış bozukluğu degil , arzu edilmeyen davranışlar listesine alınmaktadır . Ancak , yine bazı araştırmacılara göre bir davranış , bu hayvanı veya diğer hayvan ya da insanları olumsuz etkiliyorsa olağandışı olarak nitelendirilebilir ; zira sonuçta bu tür davranışlarla insan – köpek ilişkisi etkilenmekte ve her durumda , ortaya bir sorun çıkmaktadır . Bu nedenle , ister davranış bozukluğu isterse arzu edilmeyen davranışlar olsun , bunların tamamı dikkat edilmesi ve sorun büyümeden düzeltilmesi gereken davranışlardır.

Olağandışı davranışlar genellikle psikolojik bir rahatsızlık olarak degerlendirilir . Ancak korku , şaşkınlık veya heyecan gibi durumlar da hayvanın gösterdiği doğal tepkiler de rahatsızlık zannedilebilir . Yani doğal ve hastalık durumlarında ortaya çıkan tepkiler birbirine benzer . Bu nedenle , davranışın hastalık olup olmadığını saptamak için hayvanda gözlemlediğimiz tepkilerle birlikte bu tepkiye neden olan etkeni de belirlememiz gerekir .

Pavlov tarafından yapılan bir deneyde , köpeğin daire ve elips şekillerinden bir tanesini seçmesi sağlanmıştır. Köpek , daireyi seçtiğinde ödüllendirilmiştir . Daha sonra yapılan denemelerde , köpeğin yine daireyi seçtiği ve bu esnada ağzının sulandığı görülmüştür. Burada hayvanın beyni , daire ile ödülü ilişkilendirdiği için ( koşullanma ) , yani daireyi seçtiğinde ödül geleceğini artık bildiği için ağzı sulanmaktadır . Sonraki denemelerde ” elips şekli ” gittikçe daireye benzer şekilde yuvarlatılmış ve nihayet daire şekline iyice benzer hale geldiğinde köpek , iki şekil arasında seçim yapamamış ve olasılıkla ödülü alamayacağı korkusuyla strese girmiştir . Köpek , yeni oluşan duruma uyumda zorluk çekmiş ve stres davranışları göstermiştir .

Bu hususlardan yola çıkarak , davranış bozuklukları ; Köpeğin kendi ya da sahibinin aleyhine değişen davranış şekilleri veya köpeğin çevresine uyum yeteneğinin kaybolması olarak tanımlanabilir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: