+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde Eğitim ve Sosyalleşme

#KöpeklerdeEğitimveSosyalleşme

Bir köpeğe ” Otur ” , ” Bekle ” ve ” Gel ” gibi temel komutların eğitimini her yaşta verilebilir , ancak köpeğin insanlar ve başka köpekler ve yeni deneyimler konusunda sosyalleşmesinin sağlanması için en ideal zaman , yaşamının sekiz ile on sekizinci haftaları arasıdır . Yavru onsekizinci haftadan sonra yeni deneymlere daha az açık olacak , yeni şeyleri araştırma yerine aşina olduğu şeylere yönelmeye başlayaccaktır . Şüphesiz on sekiz haftalıktan sonra da köpeğinize sosyal deneyimler yaşatma çabası içinde olacaksınız ama dediğimiz gibi temel daha önce atılmış olursa bundan sonraki gelişmelere uyum da daha kolay olucaktır. On sekiz aylık olana kadar sosyalleşmesi için hiç bir girişimde bulunmazsanız köpeğinizi bir ömür boyu diğer köpeklere , insanlara ve yeni deneyimlere karşı sürekli korku , çekingenlik ve şüphe duygularıyla yaşamaya mahkum etmiş olursunuz .

Bir köpeğin sosyalleşmiş olması daha sonraki eğitimi açısından hem zaman hem de enerji tasarrufu ağlayacaktır . Ancak sosyalleşme sadece diğer köpeklerle değil , her boyda , ebatta , yaşta ve cinsiyette çeşitli insanlarla ve farklı deneyimlerle de yapılmalıdır . Sadece kalabalık içinde dolaşmak da yeterli değildir ; köpeğinize bir yaşam boyu gerekli olabilecek olumlu deneyimleri yaşayabilmesini sağlamanız için planlı bir şekilde hareket etmelisiniz . Köpeğinize yaşam boyu gerekebilecek deneyimler yaşatırsanız , erken yaştan itibaren çeşitli sesler , görüntüler , kokular , yeni insanlar ve çok farklı cinslerde köpeklerle dolu bir dünyada olduğunu fark edecek , bunlarla birlikte yaşamaya ve baş etmeye hazır hale gelecektir . Köpeğinizi sosyalleştirmek için gösterdiğiniz çaba sonucunda , köpeğinizin diğer köpekler ve insanlar arasındayken nasıl davranması gerektiğine dair becerisini artırıyor olacaksınız . Bunların sonucunda da iyi huylu ve arkadaş canlısı bir yetişkin köpek olması için ona önemli bir fırsat sunmuş olacaksınız . İyi sağlam bir sosyal deneyime sahip olmak ona ömür boyu büyük yararlar sağlayacaktır .

Sosyalleştirmeye yavru bir ayı bitirdikten sonra başlamak gerekliyse de bunu köpeğin herzaman yeni deneyimlere açık olmasını sağlamak için sürdürebilmek önemlidir . Devamlı olarak yeni şeyler , yeni yerler ve yeni insanlarla karşılaşan bir köpek sosyal becerilerini herzaman güçlendirir .

Köpeklerin kritik bir sosyalleşme pencerisi vardır , bu pencere kapanmadan önce en azından yüz yeni insan ve yüz yetişkin ve yavru köpekle karşılaşmış olması lazımdır . Bu pencere yavru henüz iki haftalıkken ve gözlerini dünyaya yeni yeni açmaya başladığında açılır ve yavru on sekiz haftalık olduğunda pencere yavaş yavaş kapanmaya başlar . Ancak bu sosyalleşmenin burada sona erdiği anlamına gelmez . Bu noktadan sonra da devam etmelidir ancak köpeğin etkileşime ve öğrenmeye en açık olduğu bu dönem içinde yetişkin bir köpeğe göre yeni deneyimler kabullenmeye daha yatkın olduğu unutulmamalıdır . Yavrunuz bu dönem içinde ne kadar fazla insanlar ve diğerköpekleri kabullenip , iyi geçinmesi kolaylaşacaktır . Doğru zamanda doğru sosyalleşmeyi sağlayabilirseniz köpeğinizin bu konudaki potansiyelini ziyan etmemiş olursunuz .

Sosyalleşme her köpek için aynı değildir . Tıpkı insanlardaki gibi köpeklerde de çok çeşitli karakter özellikleri bulunmaktadır . Bazı köpekler cana yakındır , bazıları utangaç , bazıları otoriterken , bazıları zorbadır , kimi fazla gürültücüyken , kimi sadece bedenini çalıştırır . Kısacası çok farklı karakter özelliklerine sahiplerdir . Bir yavrunun oyun sitiline bakarak nasıl köpeklerle oynaması gerektiği anlaşılabilir , bu sayede diğer köpeklerle iyi geçinmenin doğru yolunu öğrenmesi daha kolaylaşır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: