+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde Gençlik Hastalığı (DİSTEMPER)

#KöpeklerdeGençlikHastalığı(DİSTEMPER)

Köpeklerin Gençlik Hastalığı (Distemper) Nedir ? Köpek Gençlik Hastalığına Karşı Mücadelede Neler Uygulanmalıdır?

Köpeklerin gençlik hastalığı viral hastalıklar arasında en fazla görülme sıklığına sahip ve en fazla ölüme sebebiyet veren etkenlerden biri olup özellikle doğal ortamda aşısız olarak bulunmakta olan bazı yabani hayvanların ve aşısız köpeklerin bu etkeni bulaştırma riski bakımından köpek sahiplerinin dikkat etmeleri gereken bir hastalıktır.

Hastalık etkeninin bilimsel adı Canine Distemper Virus‘tur. Tüm viral enfeksiyonlarda olduğu gibi hücrelerin içerisinde aktif hale gelerek hastalık oluşturan bir etkeni antibiyotikler ile yok etmek mümkün olmadığından öncelikli olarak hastalıkla mücadele yolu aşılama olmalıdır. Antibiyotik tedavisi ise diğer bakteriyel enfeksiyonların önlenmesi için uygulanmaktadır. Canine Distemper Virusu çakal, kurt, tilki gibi vahşi hayvanlarda da hastalık oluşturabilmektedir.

Virusun genel olarak bulaşması hastalığı taşıyan hayvanların yaymış oldukları vücut sıvılarında bulunan etkenin genellikle solunum yolu ile alınmasıyla gerçekleşmektedir. Ancak hastalık etkeninin bulaşmış olduğu kap vb materyallerden de bulaşma gerçekleşebilmektedir. Soğuk hava şartları bulaşma için daha elverişlidir.

Aşılamada yavru köpeklerin 16 haftalık yaşa ulaşmadan önce gençlik hastalığı aşılarının tamamlanmış olması gerekmektedir. Gençlik hastalığına karşı aşısı yapılmamış yavru köpekler 16 haftalık yaşa ulaşmalarından itibaren risk altındadırlar. Bu süreden önce veteriner hekiminin uygun göreceği bir aşılama programına göre aşılanması hayati açıdan önem arz etmektedir. Ancak annelerinden yeteri kadar süt ememeyen dolayısıyla yeterli antikorları süt ile alamayan yavrularda (maternal antikor) 16 haftalıktan daha erken de hastalığa rastlanabilir.

Köpek gençlik hastalığı solunum sistemi, sindirim sistemi ve merkezi sinir sisteminde ve çoğunlukla birden fazla sistemde hastalık oluşturur. Hastalığın etkilediği bölgelere bağlı olarak deri formu, sindirim formu, solunum formu, sinirsel form ve göz formu olmak üzere çeşitli formları vardır. Tüm formlar bir arada görülebileceği gibi hastalık birden fazla formda ortaya çıkmaktadır. Hastalık belirtileri arasında ishal, kusma, vücutta su kaybı, kilo kaybı, öksürük, burun akıntısı, soluk almada güçlük, deride kötü koku, deride irinli iltihaplanmalar, sinirsel formun belirtisi olarak kaslarda tikler (bacak ve yüz kaslarında) ve hareketlerde koordinasyon bozuklukları, körlük, hafif yada tam felç gibi belirtiler farklı kombinasyonlarda görülebilir. Canlı çoğunlukla başka hastalık etkenlerine karşı da açık konuma geldiğinden hastalığın teşhisi daha da karmaşık bir hal alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: