+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde Hepatit

#KöpeklerdeHepatit

Köpeklerde birçok virüs kaynaklı enfeksiyon hastalıkları ile karşılaşılıyor ve bu hastalıkların çoğu da ne yazık ki ölümcül. Canine hepatitis yani köpeklerde hepatit de köpekleri çok ciddi şekilde etkileyen hatta ölüme varabilen sonuçlara yol açan viral hastalıklardan biri.

Köpek hepatiti çok bulaşıcı bir hastalıktır
Canine hepatitis hastalığının etkeni canine adenovirus tip-1 isimli virüstür. Hastalık bu virüs ile enfekte olmuş köpeklerin burun akıntısı ve idrar gibi vücut sıvıları aracılığıyla etrafa yayılır ve bunlarla temas eden köpeklere bulaşır. İşin kötü tarafı bu hastalığa yakalanıp iyileşen köpekler bile iyileştikten sonra 9 ay boyunca etrafa bu hastalığı yaymaya devam ederler. Hastalığa her yaş grubundan köpeğin yakalanabiliyor olması da bu hastalığın çok daha bulaşıcı olmasının sebeplerinden biridir.

Canine hepatitis belirtileri
Köpeklerde hepatit özellikle karaciğeri ve diğer tüm organları etkileyen ciddi bir hastalıktır. Köpeklerde hepatit belirtileri şunlardır;

Boğaz ağrısı ve öksürük (virüs ilk önce boğazı ve gırtlağı etkilediğinden erken dönem belirtileri bunlardır)
Zatürre (her zaman olmamakla birlikte virüsün zatürreye de neden olduğu biliniyor)
Korneada kızarıklık ve bulanıklık (bulanıklık sebebiyle gözlerin rengi maviye döner ve bu nedenle bu hastalığın bir adı da mavi göz karaciğer yangısıdır)
Susuzluk
İshal
Kusma
Akut (hızlı gelişen) vakalarda ise belirtiler şunlardır;

Yüksek ateş
Ağız mukozasında kanama
Lenf büyümesi
Şiddetli konjuktivit (gözün tam olarak kapanamaması nedeniyle oluşan şiddetli göz kuruluğu)
Faranjit
Köpeğinizde yukarıda saydığımız belirtilerden bir ya da bir kaçını görüyorsanız hiç vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmalısınız.

TEDAVİ
Semptomatik tedavi uygulanır. Çoğu köpekte tedavi sonrası iyileşme gözlenmiştir. Korunma aşılama ile olmaktadır. Köpekler için birçok Canine Adenovirus Tip-2 (CAV-2) aşı kombinasyonları mevcuttur. CAV-2 köpeklerde respiratorik formda kendini belli eder. Fakat CAV-1 tipi için aşılar CAV-2 için yeterince bağışıklık sağlayamaz.

Bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: