+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde İstenmeyen Çiğneme

#KöpeklerdeİstenmeyenÇiğneme

Çiğneme ,ısırma ve istenmeyen çiğneme normal köpek davranışı ile pratik olarak eş anlamlıdır ve doğru bir şekilde ve uygun nesnelerle yapıldığında , aslında teşvik edilmesi gereken bir davranıştır . Köpeğinizin dişlerinin güçlenmesi ile temizlenmesine yarar , ona entelektüel bir görev verir , yavru köpeklerde diş çıkarma acısını azaltarak , yavru dişlerinden yetişkin dişlerine geçişi kolaylaştırır .

Bununla birlikte , köpekler uygun olmayan nesnelerle dişlerini kaşımaya alıştığında , köpek severler için bu durum tam bir baş belasına dönüşür . Eve gelip en sevdiğiniz ayakkabının ya sizi için çok önemli bir şeyin çiğnenmiş olduğunu görmek hiçde hoş bir manzara olmadığı gibi tehlikeli bir durum da teşkil edebilir.

Bu gibi durumlarda , yine de köpeği cezalandırmanın bir faydası olmaz . Muhtemelen köpek az önce çğnediği şeyin ne olduğunu çoktan unutmuş ve evin her tarafına dagılmış eşyaları birden toplamaya başlamanızı bu durumla ilişkilendirmeyecektir . Hatta ceza , durumu daha bile kötüleşştirecebilir .Ortada görülür bir sebep olmadan bağırmanız , sadece sinirlenmesine neden olabilir ve çiğnemek ise onun sakinleşmesine yoludur . Cezalandırmanın zamanını kaçırmanız durumunda ise , sevdiğiniz diğer ayakkabılara veda edebilirsiniz .

Uygun olmayan çiğneme , bir köpek için çok tehlikeli olabilir . Çiğneme esnasında köpek bir eşyayı küçük parçalara bölüp yutabilir ; bu durumda da yemek borusu , miğdesi veya bağırsakları zarar görebilir . Fişe takılı bir kabloyu kemirirken kendini yakabilir ya da elektriğe maruz kalabilir ve evde yangın çıkarabilir . Fiziksel hasarların yanı sıra , pahalı eşyaları değiştirmenin finansal masrafı ve yeri doldurulumaz şeylerin manevi değeri de söz konusudur .

Buradaki göreviniz , köpek için oldukça doğal ve sağlıklı olan bu aktivitenin sahip olduğunuz değerli eşyalarınızın hepsini yüksek yerlere kaldırmadan veya evden ayrılırken tüm kapıları kitlemek zorunda kalmadan , dogru objelerle yapılmasını sağlamaktır .

İSTENMEYEN ÇİĞNEMENİN SEBEPLERİ :

Yetişkin köpekler çiğneme eylemini sıklıkla kendilerini sakinleştirmek ve kendilerine ilginç bir uğral olsun diye yaparlar . Bu alışkanlık onlar da küçüklükten kalma bir diş davranışı olabilir , zira yavruyken köpekler yeni diş çıkarma esnasında damaklarındaki acıyı azaltmak için bunu yaparlar . Küçüklükten gelen ” hoş olmayan hissi ortadan kaldırma ” bağlantısı , erişkin bir köpeğin de sakin bir duruma gelmesine yardımcı olabilir . Sakinlik ve itaatkarlık güzel ve istediğiniz bir şey olsa da , debeli sevdiğiniz eşyaların parçalanması olmamalıdır .

İSTENMEYEN ÇİĞNEMENİN ÜSTESİNDEN GELMEK :

Köpeğinizi ağzında uygun olmayan bir nesneyle yakalarsanız , bu davranışı düzeltmeniz , köpeğiniz düzeltmeyi doğrudan davranışla ilişkilendirebileceğinden , daha kolay olacaktır . Bunun anlamı tabii ki de köpeğinizi ortada gezen bir çift çorapla tuzağa düşürmek değildir . Yalnızca köpeğinizi ağzında istemediğiniz bir nesne ile yakalamanız durumunda , size ne yapmanız gerektiğini şöyle tavsiye edebiliriz :

Sakin kalmanın önemini zaten söylemeye gerek yok . İstemediğiniz davranışları düzeltmek için , boynundaki tasmadan hafif dokunuşlar ile HAYIR komutunu uygulayın . Bu ikazın amacı , köpeğinizin dikkatini o nesneden uzaklaştırmaktır. Köpeğiniz eşyayı ağzından bırakmadıkça , onu zorla almaya çalışmayın . Eğer bırakmazsa , dikkatini çiğneme oyuncağı gibi daha uygun bir nesneye yönlendirin , böylelikle ağzındakini bırakacak ve gösterdiğinizi ağzına alacaktır.

Köpeğiniz eşyayı ağzından bıraktığında da , eşyayı sahiplenin . Enerjizini ve vücut dilinizi kullanarak , köpeğinize o eşyanın sahibi olduğunuzu gösterin . Böylelikle eşyayla aranızda görünmez bir bağ kurmuş olursunuz . Bir yöntem olarak eşyayı elinize alıp , vücudunuza yakın tutarak , sakin ve kendinizden emin bir şekilde ”bu benim ” diyebilirsiniz . Eğer bir oyunvağı paylaşmaya çalışa iki köpeğe denk geldiyseniz , genelde havlamadan ya da saldırğanlık yapmadan , vücut dili ve enerjisinden başka hiçbirşey kullanmayan köpeğin , bu tartışmayı kazandığını görmüşsünüzdür . O köpek kendini eşyanın sahibi gibi göstermiş ve diğer köpeğe tehditkar bir şekilde bakmıştır . Bu da köpeklerin ”bu benim” deme şeklidir .

Eger köpeğiniz bir çiğneyiciyse , ona güvenli ve uygun çiğneme oyuncaları verin . Veterinerinize kemik ve işlenmemiş deri gibi yenebilir oyuncaklar konusunda danışın . Diğer lastik ve plastik oyuncakların köpeğinizin yutamayacağı büyüklükte olduğuna emin olun . Aynı zamanda yüzünü ya da çenesini sıkıştırmayacağı küçüklükte olmasına özen gösterin , özellikle de içlerinde delik varsa . İçine eşya saklanabilir oyuncaklar konusunda çok daha fazla dikkatli olun . Genellikle uygun olsalar da iki tarafındanda da delik olması gerekiyor ; bir tarafı köpeğinizin içindeki eşyayı çıkarabilmesi için , diğeri ise bu sırada hava akışı olması ve köpeğin dilinin sıkışmaması için . Hava boşluğu en azından serçe parmağınız genişliğinde olmalıdır .

Yetişkin insanlar 32 adet diş bulunur , ancak yetişkin köpeklerde bu sayı insanlara göre on adet daha fazladır . Ek olarak , köpeklerin ön dişleri insanlarınkine göre daha sivri ve keskindir ; arka tarafında azı dişlerinin bulunduğu ağızları ise bir insanınkine göre çok daha güçlüdür . Yani biyolojik olarak köpeklerin çiğnemeye oldukça elverişli olduğu çok açıktır , psikolojik olarak ise köpekler çiğneme eylemini ilginç ve sakinleştirici bulurlar. Köpeğinizi uygun bir çiğneme ortamından alıkoymamalı , ancak uygun olmayan eşyaları çiğnemeye devam etmesine de asla izin vermemelisiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: