+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde Kafes Eğitimi

#KöpeklerdeKafesEğitimi

Köpeklerde #Kafes Eğitimi için emeğini kafese koyup onu içeri sokun ve kapıyı kapatın . Yemeğini rahatça yemesini bekleyin ve onu biraz sonra dolaştırmaya çıkarın . Bir sonraki öğün yine yemeğini koyup onu içeri sokun ama bu kez kapısını kapatmayın , sadece kapının önünde onu bekleyin . Kafese girip çıkmaya alışması için , orada atıştırabileceği bir iki parça yiyecek bırakın .

Köpeğin kafese girip çıkma alışkanlığını edinebilmesi için , kapının iki tarafına koridor gibi bariyer yapın . Köpeğiniz bu şekilde , kafesine doğru yönlendirilmiş olur .

Bundan sonraki aşamada , ona komutlarla girip çıkmayı öğretin . Bir elinizle tasmasından tutup diğer elinizle yerini gösterip , ”yatak ” sözcüğünü tekrarlayın . Tasmasından tutmaya devam ederek onu ileri doğru yürütürken , hafifçe kuyruğunun altından elinizle itin . Gerekirse , bu itme hareketini biraz daha sert bir şekilde yapalirsiniz . Sonra da , hemen dışarı çıkması için komut verin . Söylediklerinizi yapıyorsa , çenesini okşamayı ihmal etmeyin . Bu girip çıkma işlemini beş kez üst üste yapın . Bundan sonraki günlerde en az üç kez aynı işlemi tekrarlayın . Komutlara uyarsa kafesine girdikten sonra kapısını kapatmayın .

Köpeğinizi orada hapsederseniz , bunu kafesiyle ilgili kötü bir çağrışımla bağdaştıracaktır ve bir dahaki sefere içeri girmek istemeyecektir . Sizin komutunuz üzerine sınırlı bölgesine girmeyi iyice öğrendikten sonra , gerektiğinde kapısını kapatabilirsiniz ; bunu kabullenir . Sevdiği bir oyuncağı bırakırsanız , orasını oyun oynamak için bir yer olarak algılayacak ve istemeyerek içeri girecektir . Yemeğini yedikten sonra kaplarını dışarı çıkartmanız iyi olur çünkü bunlarla oynamaya kalkabilir ve etrafı kirletir . Kafesi ince örtüyle kapatarak ona huzurlu bir ortam sağlamalısınız . Ama bunu çekiştirip yırtıyorsa , daha dayanıklı bir malzeme kullanın .

Köpeğinize bir ” in ” içinde yaşadığı duygusunu vermeye çalışın . Eğer köpeğiniz henüz yavruysa , televizyon ve müzik seti gibi aletlerden uzak bir yerde uyumasına dikkat edin . Gürültü onları hırçınlaştıra bilir . İklime göre , vantilatör ya da klima yeknesak sesiyle huzur verici olabilir . Köpekler kafese konduklarında havlayıp sızlanabilir ya da ulumaya başlayabilirler . Bu seslerle size bir şey anlatmaya çalışıyorsa , örneğin tuvalet ihtiyacı gibi , onu dışarı çıkarırsanız susacaktır . Eğer susmuyorsa , onu ani bir şekilde uyarın . Önüne bir teneke kutusu atabilirsiniz , ya da su sıkabilirsiniz . El çırpmak da işe yarayabilir . Daha sert bir hareket yapmak gerekirse , kafesine doğru tasmasını şaklatabilirsiniz .

Eğer geceleri buna devam ediyorsa , köpeğin kafesini kendi yatak odanızın kapısına yakın bir yere koyun ; böylece , yerinizden kalkmadan ona müdehale edebilirsiniz . Köpek bu huyundan vazgeçtikten sonra kafesini tekrar eski yerine doğru kedeme kademe kaydırarak taşıyın .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: