+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde Karamsarlık ve Davranışlara Etkisi

#KöpeklerdeKaramsarlıkveDavranışlaraEtkisi

Genellikle neşeli, mutlu, eğlenceli karakterleri ile tanınan köpeklerin optimist olması beklenir. Oysa Sidney Üniversitesi’nde yapılan çalışmada bazı köpeklerin diğerlerine göre daha karamsar olduğu ortaya çıkmıştır. Köpeklerin optimist ya da pesimist olduklarını anlamak, gerek çalışma alanında, gerek günlük hayatta köpeğin rahatı açısından önem kazanmakta.
Çalışma sırasında köpeklere aralarında iki perde fark olan iki ses öğretiliyor. Biriyle süt, diğeriyle su ödül olarak veriliyor. Köpek bu iki sesi ayırdetmeyi öğrendikten sonra karışık sesler dinletiliyor. Şayet köpek karışık ses tonlarına tepki veriyorsa bu köpeğin iyi birşey olacağı beklentisine sahip olduğunu gösteriyor ve bu köpekler optimist olarak sınıflandırılıyor. Bu köpekler ne kadar optimist olduklarını da tepki verdikleri ses tonu belirliyor.
Çok optimist bir köpek su verildiğinde çalan ses tonuna yakın bir sese bile tepki veriyor. Çalışmayı yapan Dr. Starling “çalıştığımız köpekler içinde çoğunluğun optimist olduğunu gördük ancak bunun tüm köpekler için doğru olduğunu genellemek için çok erken” diyor. Öte yandan bu çalışma hali hazırda bireylere ve köpeklerle çalışan enstitülere köpeklerin duygusal yapıları hakkında ciddi ipuçları veriyor:
Çalışmaya göre, optimist kişiliğe sahip köpek daha çok iyi şey ve daha az kötü şey olacağı beklentisinde. Risk alıyor ve ödül kazanıyor. İşler umduğu gibi gitmediğinde kendini topluyor ve yeniden deniyor. Ufak tefek engelleri umursamıyor.
Öte yandan pesimist kişiliğe sahip köpek daha az iyi şey ve daha çok kötü şey olacağını bekliyor. Bu da onu daha tedbirli ve riskten kaçan biri yapıyor. Kalkıştığı işten kolayca vazgeçebiliyor çünkü küçük engeller bile bu köpekler için büyük stres kaynağı. Mutsuz ve statüsko ile daha mutlu yeni şeyler denemesi için cesaretlendirilmeye ihtiyaç duyar.
Pesimist köpekler bir işi yapamama kaygısını optimistlere göre daha fazla yaşıyorlar. Optimist köpekler yaptıkları işe durmadan devam ederken, pesimist köpekler ağlıyor ve yavaşlıyorlar. Bu çalışma sayesinde köpek eğiticileri hangi köpeğin hangi işe uygun olduğunu daha rahat seçebilecek. Köpeklerin optimistlik derecelerinin erken dönemlerde belirlenmesi farklı rollere uygun adayların buna göre seçilmesi eğiticilerin işlerini kolaylaştıracaktır. Pesimist bir köpek risklerden kaçacağı için klavuzluğa uygunken, optimistik vazgeçmeyi bilmeyen bir köpek uyuşturucu ve patlayıcı bulmak için uygun olacaktır. Bu amaçla hali hazırda köpeklerin kategorize edilmesi çalışmaları devam etmektedir.
Çalışma kişiliğinin köpeğin bakış açısını nasıl etkilediğini anlatıyor, bunun yanı sıra köpeğin nasıl hissettiğini, ne zaman strese girdiğini, nasıl bir işe uygun olduğunu anlamamızı da sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın