+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde Kendine Güven Eğzersizleri

#KöpeklerdeKendineGüvenEğzersizleri

Korkak köpeklerin sonsuza dek böyle kalmaları gerekmiyor. Çok sabırlı ve dikkatli bir eğitim yardımı ile köpeğinizin yaşamda daha fazla zevk almasını sağlayabilirsiniz . Ancak ürkek bir köpekte kendine güven duygusunu ortaya çıkarmanın çok zamanınızı alabileceğini de aklınızda bulundurun. Bir gecede gerçekleşebilecek mucizeler beklemeyin. Planlarınızda esnek olun . Gerilemelere karşı hazırlıklı olun ve planlarınızı bunları hesaba katarak yapmaya çalışın . Aksamalara karşı hazırlıklı olmanızı , köpeğin güven duygusunu daha çabuk kazanmasına da yararı olucaktır. Sahibinin bir terslikle karşılaştığında , paniğe kapılıp , çırpınarak kafasını karıştırmaktansa , yolunu biraz değiştirerek çalışmayı sürdürmesinden köpekde etkilenecektir.

Köpeğin korktuğu şeyi hedeflenmesini ya da ondan oyun yaratabilmesini sağlamak , güvenini kazanması çalışmaları açısından önemlidir . Yeteri kadar çalışırsanız , köpek etrafında neler olduğunu fazla dikkate almadan , korktuğu şeyle oynamayı alışkanlık haline getirebilecektir . Köpeğe elinizi hedeflemeyi öğretmek köpeğin zil ve ödül karşılığı elinize burnuyla dokunmasını gerektirir . Bu köpeğin güven kazanması çalışmalarınızda güçlü bir aracınız olacaktır . Hedefleme oyununu oynamak size her koşulda köpeğin güvenini artırma çalışmanız için önemli bir araç verir , ama hedefleme oyununun işe yaraması için üzerinde yeteri kadar egzersiz yapmış olmanız gerekecektir .
Ağır adımlarla ilerleyerek köpeğin kendine olan güvenini yükseltme çalışmaları yapmak , daha korkusuz davranışlar için bankaya para yatırmaktır . Ama çalışmaları aceleye getirip şişirirseniz bir yararı olmaz . Yeniden başa dönüp daha ağır ilerlemeli , ya da çalışmayı keserek başka bir gün çalışmayı denemelisiniz .

Hedeflemeyle ilgili bölümü yeniden gözden geçirin . Köpeğiniz elinizi rahatlıkla hedeflemeyi öğrendiğinde , hedef olarak başka birisini kullanın . Yardımcınız köpeğin de tanıdığı birisi olsun . Gerekirse hedefleme eğitiminin bütün aşamalarını , en baştan itibaren yeni kişi üzerinde deneyin . Yardımcınız eline bir parça yem alarak çalışmaya başlayabilir . Yardımcınızın uzaklığını giderek artırın ve köpek her seferinde yardımcının uzattığı eline dokunmak için daha fazla mesafe kat etsin . Hareketi ”git selam ver ” şeklinde sözel olarak etiketleyin . Tebrikler ! Şimdi köpeğinizle birlikte oynayabileceğiniz yeni bir oyununuz daha oldu . Ayrıca yeni insanlar arasında kendisine olan güvenini arttırmak için iyi bir yol yaratıtınız . Her fırsatta çalışma imkanı yaratın ve köpeğin yine hedefteki bir insanın yanına gitmekten korktuğu anlarda işletmeye başlayacağınız bir B planınızın olmasına dikkat edin . Yedek plan hazırlamış olmak , köpek farkına varmadan ikinci planı uygulamaya alma fırsatı demektir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın