+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde Liderlik Kontrolü

#KöpeklerdeLiderlikKontrolü

Köpekler sürü hayvanlarıdır ; kurallar , tutarlılık ve beklentiler onlara iyi gelir . Nelere izin verileceği konusunda sınırlar koymak ve nasıl davranmalarını istediğinize karar vermek sadece doğru ve adil seçimler yapmanızı sağlamakla kalmaz , ardında sağlıklı ve uyumlu bir köpeğe sahip olmanızı da sağlar . Endişelenmeyin ! Güçlü ve adil olmak demek köpeğinize karşı fiziksel sertlik yapmak anlamını taşımaz . Gerçek bir lider köpeğini yere çivilemeye ya da ağır ve aşağılayıcı komutlar vermeye asla gerek duymaz .

Liderlik köpeği komutlara itaat etmeye zorlamak değildir . Bir yapı oluşturmanızı ve kaynakları kontrol ederek sınırları belirlemenizi gerektirir . Köpeğinize  , onun yaşamındaki en önemli insan ; onun için önemli olan herşeyi sağlayabilme kapasitesi olan kişi olduğunuzu vurgulamak için harcayacağınız zaman sonunda hem köpeğinizin davranışları üzerindeki kontrolünüz artacak , hem de o daha iyi huylu bir köpek olucaktır .

Liderlik , köpeğinizin ihtiyaç duyduğu şeylerin kontrolünün sizde olmasıdır . Bunlar ; uyuma ve dinlenme için uygun ortam , yiyecek , oyuncaklar , ilgi , diğer köpeklerle ilişkiler , dışarı çıkma gibi gereksinimlerdir . Hakimiyeti elinde tutan herzaman siz olmalısınız , köpeğiniz degil .

İyi huylu bir köpekle sahibi arasındaki ilişki , kendisinden ne beklediğine dair sınırlar ve kurallardan oluştuğu kadar , köpeğinizin bu beklentilerin neler olduğunu anlamasını sağlayacak tutarlı bir eğitimi de kapsar. Eğitim yoluyla geliştirilen ilişki , köpeğinizle daima iletişim içinde olmanızı sağlayacak bir yol bulmanız ve problemleri daha başlangıcında tespit ederek ortadan kaldırma fırsatına sahip olmanız demektir . Güçlü bir lider olmak , köpeğinizi davranış problemlerinden kurtarmanın ilk adımıdır . Güçlü ve adaletli bir lider olmanın yollarını şöyle sıralanabilir :

1 ) Hayatta hiçbirşey bedava değildir . Köpeğinize bir iş yaptırmaya dikkat edin ; örneğin akşam yemeğini yemek için oturmak , kapılar açılmadan önce yere uzanıp beklemek gibi .

2 ) Koridorlarda yürürken , merdivenlerden inip çıkarken daima insanlar önde olmalıdır . Bu , köpeğinizin açılan kapıdan dışarı fırlamasını ve merdivenlerde sizi yuvarlamasını önlemek için gereklidir . Köpeğinize kapıdan çıkmasına izin verilene kadar Otur ve Bekle komutlarına uyması öğretilmelidir .

3 ) Yat / Bekle komutlarının her gün beş ile yirmi dakika arasında çalışılmasıyla köpeğiniz hem oto kontrolü öğrenir , hem de çeşitli ortamlarda ve kalabalık içinde uygulayabileceği güzel bir davranışa sahip olur .

4 ) Köpekler yatak ve diğer eşyaların üzerine çıkamazlar ! Yavrular bir köpek kafesi içinde  ya da kendi yataklarında uyumalıdırlar , sizinkinde değil . Yatağınız evdeki en özel ve en yüksek mevkidir ve sadece size aittir .

5 ) Bir komutu bir kereden fazla tekrarlamayın . İlk seferde komuta uymuyorsa verilecek şeyi hak etmemiştir , vermeyiniz .

6 ) Köpeğiniz sizi kendisine ilgi göstermeniz için burnuyla dürtüyorsa görmezden gelin . Liderler ilgiyi kendilerinin seçtiği biçimlerde ve zamanlarda gösterirler , köpekler talep ettiğinde degil .

7 ) Size sürekli olarak oyuncaklarını getirdiğinde yüz vermeyin . Oyunda da yönetim liderin elindedir . Ne zaman başlayıp nezaman biteceğine liderler karar verir . Bu durum köpeğin her zaman tetikte kalmasını sağlar , oyun eğlencenin nezaman başlayacağını hiç tahmin edemez .

8 ) Başladığınız işin sonunu  getirin . Köpeğiniz verdiğiniz komutu yerine getiremezse yönergeyi tekrarlamak yerine , onun pozisyonu alabilmesi için gerekli yardımı sağladığınızdan emin olun .

9 ) Sonuçları hazırlayın . İstemediğiniz davranışları göz ardı edin . Havladığı ya da sıçradığı zamanlarda ona bağırmak yerine hiç ilgi göstermeyin . Köpeğiniz açısından vereceğiniz her tepki hiç vermemenizden daha iyidir . Yanlış davrandığında ona konuşarak , bağırarak tepki göstermenizi yanlışlıkla bir teşvik olarak algılayabilir .

10 ) Cezadan kaçının . Bunun yerine köpeğinize kendisinden ne istediğinizi öğretin .

Köpeğinizin ulaşmaya çalıştığı şeylerin kontrolü sizde olduğu için , liderliğiniz köpekle aranızda güçlü bir bağ kurulmasını sağlar . Köpek arzuladığı herşeye sizin sayenizde ulaşabileceğinden emin olur . Güçlü liderlik , köpeğinize doğru davranmayı ve ailenin iyi bir üyesi olmayı nasıl öğretebileceğinize dair size önemli zemin hazırlar .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın