+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde PNEMONİA (ZATÜRRE)

#KöpeklerdePNEMONİA(ZATÜRRE)

Bir enfeksiyon veya tahriş sonucu akciğerde oluşan yangı veya iltihaplanmadır. Enfeksiyonlar içinde bakteriyel (Bordetella bronchiseptica, Proteus, Escherichia coli), viral (Canine distemper, Parainfluanza), veya mantar (blastomycosis, histoplasmosis) enfeksiyonları sayılabilir.
En belirgin semptom solunum güçlüğüdür. Solunum çok hızlı ve yüzlektir. Bunun nedeni de akciğerin hava toplayan hücrelerinin (alveoller), akciğerlerin su toplaması ve görevini yeterli şekilde yapamamasıdır. Dudaklar, dil ve diş etleri dokulara giden kan yeteri kadar oksijen taşımadığından grimtırak bir renk alır (cyanosis). Eğer bir enfeksiyon sonucu pneumonia oluşmuşsa ateş genellikle yüksektir.
Kısa tüylü köpekler kışın dışarıda kalmamalı, yeni yıkanmış köpekler özellikle kışın, rüzgar altında bırakılmamalıdır. Köpek kulübeleri rüzgar almayan yerlere kurulmalıdır. Hastalıktan şüphe ettiğinizde hiç vakit geçirmeden veteriner hekiminizle görüşmelisiniz.
Akciğer enfeksiyonları çoğunlukla tehlikelidir; ancak erken teşhis ve düzenli bir tedaviyle sorunsuz bir iyileşme sağlanabilir. Hastalığın erken teşhisi çok önemlidir. Eğer bir enfeksiyon nedeniyle oluşmuşsa mutlaka enfeksiyon kaynağının tespiti gerekir. Pneumoni özellikle yavru ve ileri yaştaki köpeklerde ani ölümlere yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: