+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde Sahibini Kaybetme Korkusu

#KöpeklerdeSahibiniKaybetmeKorkusu

Özellikle sahiplenilmiş köpekler , terk edilmiş köpekler , barınaklardan alınan köpeklerde bu sorun sıkça görülen rahatsız edici davranışlardandır . İlk sahibi tarafından herhangi bir sebeple bir ya da birkaç kişiye verilip alınmış köpeklerde , yavruluktan itibaren gün içinde sürekli yanında birinin varlığına alışmış ve sonrasında sahibinin işe başmalası ile birlikte yalnız kalmak zorunda kalan köpeklerde ve sahibinden hiç ayrılmamış bir köpeğin eğitim ya da pansiyon olarak normal yaşamında karşılaşmadığı koşul ve ortamlarda ” kafese konmak , bağlanmak ” gibi durumlar ile karşılaşması durumunda bu travmatik etken sebebi ile evde yalnız kalma korkusu ve sahibini kaybetme endişesi doğacaktır .

Köpeği evde yalnız bırakmak , köpeğin ciddi bir endişe duymasına yol açabilir . Sahibinden ayrılmak istemeyen bağımlı köpekler evde yalnızken ağlar , havlar , ulumaya başlar ve daha kötüsü etrafta ne bulursa dişleyip parçalar . Bu yüzden dişleri ve dişetleri zarar görür . Bu panik anında pencereden atlayan köpekler bile olmuştur . Hem eve zarar verirler , hem kendilerne . Bu durumda köpeğinizi azarlayarak endişesini arttırmak yanlıştır ; şefkat gösterirseniz bu sefer de onu haklı bulduğunuzu sanarak bu davranışı sürdürür .

ENDİŞEYİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ ?

Siz evden çıkarken köpeğinizin sessiz durması için ısrarlı ve kararlı bir eğitim verin . Tasma kayışını evin içinde ya da dışında , tanıdığı ya da tanımadığı ortamlarda sakin şekilde sabit bir yere bağlayın ve yanından uzaklaşın . Ona bazen görünün bazen ortadan kaybolun . Arkanızdan havlamaya ya da ağlamaya başlarsa , ses çıkaran bir nesne kullanın .Köpeği mümkün olduğu kadar rahatsız ortamlarda yalnız bırakın . Onu bıraktığınızda sakin bir biçimde durana kadar gün aşırı yarım saat kadar bu çalışmayı uygulayın . Uzak mesafeden komut verme denemelerini yine gün aşırı 15 / 20 dakika süreyle uygulayın .

Evde aniden yerinizden kalkıp giyinip anahtarlarınızı ve çantanızı kapatarak dışarı fırlayın . Bir müddet sonra geri gelin . Evde köpeğinizle hiç ilgilenmeyin , sonra aynı oyunu tekrarlayın . Bir saat kadar evden ayrılıp geri gelerek bunu ilk üç gün ve giderek hafta da bir kez , bir ay süreyle takrarlayın .

Bir başka yöntem , köpeği kendine ait sınırlı alanında bırakarak , yakınına bir yere size ait bir giyeceği koymak olabilir . Sizin kokunuzu aldığı sürece , evde olup olmadığınızı hissetmeyecektir . En sevdiği oyuncağı önüne koyun ve oyuncağa kokunuzu sindirmek için ellerinizde iyice ovuşturun . Dışarıdan gelebilecek sesleri önlemek için , vantilatörü ya da klimayı açık bırakabilirsiniz . Televizyon ya da radyo dan gelen sesler , köpeği sakinleştirmekten çok ürkütebilir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: