+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde Tırnak ve Pati Bakımı

#KöpeklerdeTırnakvePatiBakımı

Tirnaklarin nasil kesilecegi bazen kafa karistirici ve bazen de zor bir hal alabilir. Köpeginiz yavruyken baslayan tirnak kesimleri onun bu ise alismasini saglar. Bazi köpekler tirnaklarinin kesilmesinden çok korkarlar ancak erken yaslarda baslayan tirnak kesimleri bu korkuyu azaltmaktadir.
Her tirnagin orta kisminda canli doku denilen, damar ve sinirleri içeren bir olusum vardir. Beyaz tirnakli hayvanlarda bu doku gözle görülebilmekte ve tirnak kesiminin non-traumatik olarak kolayca uygulanmasina imkan vermektedir.

Ancak siyah tirnaklar bu dokunun görülmesine izin vermemektedir.
Tirnak kesiminde bu is için öze olarak tasarlanmis tirnak makaslari kullanilmaktadir. Bunlar çok çesitlidir ve veteriner kliniklerinde veya pet shoplarda bulabilirsiniz. Insanlar için kullanilan tirnak makaslari kedi ve köpeklere uymamakta, kullanilmamaktadir.
Tirnak makasi aldiktan sonra, tirnagin ne kadar kesilecegine karar vermek gerekir. Genel olarak tirnak uzunlugu, ayak parmaginin altindaki yumusak doku ile ayni hizada olmalidir. Bunu ayarlamak için tirnak makasini ayak altindaki yumusak dokuyla ayni hizada tutup tirnagi tirnak makasinin içine alip kesmelisiniz.
Bu teknik disinda yapilan uygulamalarla canli dokuyu da kesebilirsiniz ve bu tirnakta kanamaya yol açar. Tirnak kanamasiyla karsilasilan durumlarda kullanilabilecek birçok preparat mevcuttur. Bunlardan en çok kullanilani gümüs nitrat içerenidir. Bundan sonuç alinamaz ise 15dk lik hafif bir bandaj uygulanabilir. Eger bundan da sonuç alinamaz ise veterinerinize danismaniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: