+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde Yüksek Ses Korkusu

#KöpeklerdeYüksekSesKorkusu

Gök gürültüsü doğadaki en dehşet verici seslerden biridir . Daha önce dışarıda bu olaya denk geldiyseniz , o dalga dalga ve her yer patlamışcasına gelen derin sesi duymuşsunuzdur . Neredeyse canlı diyebileceğiniz bu sesi ; eğer korkmuyor ve yıldırımın havayı ısıtmasından meydana geldiğini biliyorsanız , dinlemesi oldukça güzel olabilir . Fakat birçok köpek için bu ses dehşet vericidir .

Köpeklerin , beklenmedik yüksek seslerden aşırı derecede korkması oldukça rastlanan bir durumdur . Gök gürültüsüne ek olarak havai fişekler , silah sesleri , araç egzozu ya da herhangi ani bir ses , bu tepkiye neden olabilir . Türkiye ‘ de Düğünlerde , Bayramlarda atılan silah sesleri ve havai fişek gürültüleri köpeklerin kaçmasına neden olmaktadır .

Normalde sakin ve mutlu olan bir köpeğin , fırtına ya da bir şenlik nedeniyle kutlama esnasında bir sinir küpüne dönüşmesini izlemek , çok da eğlenceli değildir . Ne yazık ki , köpek bir kez bu duruma geldiğinde , onu sakinleştirmek oldukça zordur . Başka yerlerde de bahsettiğim gibi , şefkat göstermek , dengesizliği güçlendirmek dışında başka bir işe yaramayacaktır . Ve ne yazık ki , insanlar bayram ya da kutlamaları kestirse de , hava durumunu tahmin edemiyor. Eğer yapabiliyorsanız , bir televizyon kanalında fırtına habercisi olarak işe başlayabilirsiniz !

YÜKSEK SES KORKUSU SEBEPLERİ :

İnsanlar , gök gürültüsünün tamamen doğal bir olay olduğunun bilincindedir . Bununla birlikte , köpekler gibi pek çok hayvan için , gök gürültüsü gibi yüksek bir ses , onların ilkel korkularını tetikler . Onlar , şimşek çakmakmasını patlama sesiyle ilişkilendirmezler . Onlara göre , gürültü her yerden geliyordur , bu yüzden onlar için saklanacak bir yer yoktur . Ayrıca , onlar için genelde saldırgan hayvanların saldırı yönü gibi , ses de yukarıdan gelmektedir .

YÜKSEK SES KORKUSUNUN ÜSTESİNDEN GELMEK :

Diğer problemlerin aksine , yüksek ses korkusuyla baş etmek , pek sık yaşanan bir deneyim olmadığı için zor olabilir . Yine de Kutlamaları öncesi planlayabilirsiniz , başlamak için hiçbir zaman geç değildir . Köpeğinizi gelecekteki havai fişek gösterilerine hazırlamak , birçok sorunu önleyecek ve diğer beklenmedik seslerin yaratabileceği sorunu hafifletecektir .

Dilediğiniz zaman köpeğinizi yavaş yavaş seslere alıştırmaya başlayabilirsiniz . Havai fişek , gök gürültüsü , patlama ve farklı sesleri indirin ve köpeğiniz yemek yemek ya da oyun oynamak gibi hoşuna giden aktivite yaparken , bunları düşük sesle çalmaya başlayın . Köpeğiniz rahat ve dikkati dağılmamış olduğu sürece ses seviyesini hergün yavaşça yükseltin .

Eğer beklenmedik bir fırtına çıkarsa , köpeğinizin dikkatini dağıtmaya çalışın . Oturma ve sallanma gibi itaat davranışları üzerine çalışın ve onu ödüllendirin . Üzerine bir sırt çantası koyun ya da koşu bandında yürütün . Burada amaç , köpeğinizin dikkatini gök gürültüsünden başka bir şeye odaklamaktadır . Ayrıca , onun koku duyusundan faydalanarak , dikkatini dağıtmak için , lavanta ya da çam gibi kokular kullanabilirsiniz . Gerekirse , köpeğinizi evde bile olsa , tasmalı bir şekilde yanınızda tutun . Böylelikle köpeğinizin evden kaçmasını engelleyebilir , onu sakin ve kendinden emin enerjinizin varlığıyla sarmalayabilirsiniz .

İnsan olarak bir avantaja sahip olduğunuzu unutmayın ; şimşek çaktığını gördüğünüzde , peşinden gök gürültüsünün geleceğini anlayıp sesi beklerken sakin kalıyorsunuz . Bunu köpeğinizle bir oyuna dönüştürebilirsiniz . Onu gök gürültüsünün geleceğini beklerken ”işte geliyor , işte geliyor ” diyerek hazırlayıp , sonrasında onunla gelişini kutlayabilirsiniz . Böylelikle köpeğiniz yüksek sesle şefkati ilişkilendirmeye başlayacak ve pozitif enerjinizle yardımıyla da korkudan kurtulacaktır .

Havai fişeklerin gerçekleşeceğini bildiğiniz bir gün , kutlamalar başlamadan önce köpeğinizle uzun bir yürüyüşe çıkın ve onun enerjisini tüketin . Normalde yürüyüşünüz yarım saat sürüyorsa , onun yerine siz iki saat yürüyün . Köpeğiniz öyle yorulsun ki , havai fişekleri alğılayamasın . Ayrıca , sesin yoğunluğunu azaltmak için köpeklere özel kulaklılardan kullanmayı da düşünebilirsiniz . Bu kulaklıklar köpeğinizin kaçma refleksini engellemeye yetecektir . Ve tabii ki de köpeğinizin sesten dolayı kaçma ihtimaline karşı , üzerinde her zaman kimlik bilgisi olmasına özen gösterin . Mikroçip olanları idealdir .

Yüsek sesler doğada olsa da , köpek bu seslerden korkar ve mümkünse kaçmaya çalışır . Ancak köpeğinizin enerjisini tüketerek , dikkatini başka yerlere çekerek ya da onu zaman içinde seslere alıştırarak , istenmeyen tepkilerini en aza indirebilirsiniz ; böylelikle bir yaz fırtınası veya havai fişek gösterisi de sıradan bir ses haline gelir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: