+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpekleri Evde Yalnız Kalmaya Alıştırmak

#KöpekleriEvdeYalnızKalmayaAlıştırmak

Ev içerisinde beslenen tüm köpeklerin evde tek başına kalmaya alıştırılmaları gerekir. Köpeklerin evde tek başına kalabilmeleri için ne yapmanız gerektiğini bilmeden önce, köpeğinizin tek başına kaldığında neler yapabileceğini bilmeniz gerekir. Yeni köpek sahiplenen insanların hiç yaşamadıkları bir deneyim vardır. Köpeklerin evde yalnız kalmaları. Köpekler insanlar ile çok yakın ilişkiler kurarlar ve neredeyse tüm hayatlarını insanlara bağlı olarak yaşarlar. Bu nedenle ilk kez evde yalnız kalacak olan köpekler birçok sorun yaratabilirler.

Köpekleri Evde Yalnız Kalmaya Alıştırma

Hangi Sorunlar Olabilir

Daha önce evde beslenmemiş yada evde tek başına kalmamış bir köpek, bu durumu ilk yaşadığında, ağır bir duygusal çöküntü yaşayabilir. Üzülen yada duygusal olarak yıpranan köpeklerin davranışları hakkında daha önce“Köpekler Geçekten Ağlar mı?” isimli konuda birkaç bilgi vermiştik. Detaylı olarak değerlendirecek olursak,

evde yalnız kalan köpek;

İlk olarak sahibine sesini duyurabilmek için havlayabilir.
Sahibini aramak için evin her tarafında gezebilir.
Sahibini evde bulamadığında ise evden kaçmaya çalışabilir.
Evden kaçmayı beceremediğinde ev eşyalarına zarar verebilir.
Üzüntü ve stresinden dolayı daha asabi olabilir ve diğer evcil hayvanlara zarar verebilir.
Ne yapacağını bilmez bir halde olduğu için, eve tuvaletini yapabilir.
Ne Yapılması Gerekir

Köpeğinizin yalnız kaldığında yapabileceklerini okuduktan sonra hemen karamsarlığa kapılmayın. Dünya üzerinde milyonlarca köpek, böyle sorunlar çıkartmadan evde tek kalabiliyor. Birkaç basit yöntemle sizin köpeğiniz de bunu başarabilir. Siz ne yapmanız gerektiğini bildiğinizde, kısa zamanda köpeğiniz de ne yapması gerektiğini öğrenir.

Yalnız Kalmadan Önce Gezinti ve Egzersiz

Köpeğinizi evde yalnız bırakmadan önce, onu dışarıya çıkartın. Çalışan insanlar için bu durum sabahları 40-60 dakika daha erken kalkmak anlamına geleceği için zor bir yöntem olabilir. Ancak köpeğinizin ve evinizin düzeni için buna değer. En az 20 dakikalık bir yürüyüş ve egzersiz hem köpeğinizin sağlığı hemde sizin sağlığınız için çok faydalı olacaktır. Egzersiz veya gezintiden dönen köpekler, eve ilk geldiklerinde sularını içip, köşelerine çekilirler. Bu durum, sizin evden çıkışınızı kolaylaştırır ve köpeğinizin sizin yokluğunuzu çok geç fark etmesini sağlar.Dolayısıyla sizin evden yeni çıkmadığınızı anlayan köpekler pek fazla sorun çıkartmazlar.

Köpekleri Evde Yalnız Kalmaya Alıştırma

Evden Çıkmadan Önce Mamasını Verin

Evden çıkmadan önce köpeklere mama vermek, özellikle çalışan insanlar için çok iyi bir uygulama olacaktır. Çünkü ev köpeklerinin %90’dan fazlası günde 2 öğün mama yer. İlk öğünü sabah vereceğiniz için, rutin bir uygulama sizin evden çıkışınızı ve köpeğinizin bu durumu sorun etmemesini sağlayabilir. Sabah egzersizini yapan, sonrasında mamasını yiyen köpekler mutlaka birkaç saat dinlenmek isterler. İşte bu durum onun yalnız kalmayı sorun etmeyeceği harika bir zamandır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın