+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerin Kuyruk ve Kulak Kesimi

#KöpeklerinKuyrukveKulakKesimi

Evlerimizde, bahçelerimizde yada çiftliklerimizde beslediğimiz köpeklerin kuyruk ve kulaklarının kesimi, çoğu ülkede yasaktır. Uzun ve sarkık kuyruklu köpeklerin kuyruklarının kesilmesi, köpeğe daha iyi bir görünüm kazandırdığı için, kulakların kesimi ise güçlü yapıdaki köpeklere daha sert bir görünüm kazandırdığı için bakıcıları tarafından tercih edilirdi. Ancak Hayvanları Koruma Kanununa göre hayvanların sağlığını ilgilendirecek tıbbi müdahaleler dışında, fiziki görünümünü değiştirmek amacıyla yapılan kulak ve kuyruk kesimi yasaktır.

KÖPEKLERİN KUYRUK VE KULAK KESİMİ HAKKINDAKİ KANUN MADDESİ

Kuyruk ve Kulak Kesimi hakkında 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda “Yasak Müdahaleler” olarak belirtilen 8. Madde şu şekildedir.

Yasak müdahaleler

MADDE 8. – Bir hayvan neslini yok edecek her türlü müdahale yasaktır.

Hayvanların, yaşadıkları sürece, tıbbî amaçlar dışında organ veya dokularının tümü ya da bir bölümü çıkarılıp alınamaz veya tahrip edilemez.

Ev ve süs hayvanının dış görünüşünü değiştirmeye yönelik veya diğer tedavi edici olmayan kuyruk ve kulak kesilmesi, ses tellerinin alınması ve tırnak ve dişlerinin sökülmesine yönelik cerrahi müdahale yapılması yasaktır. Ancak bu yasaklamalara; bir veteriner hekimin, veteriner hekimliği uygulamaları ile ilgili tıbbî sebepler veya özel bir hayvanın yararı için gerektiğinde tedavi edici olmayan müdahaleyi gerekli görmesi veya üremenin önlenmesi durumlarında izin verilebilir.

Bir hayvana tıbbî amaçlar dışında, onun türüne ve etolojik özelliklerine aykırı hale getirecek şekilde ve dozda hormon ve ilaç vermek, çeşitli maddelerle doping yapmak, hayvanların türlerine has davranış ve fizikî özelliklerini yapay yöntemlerle değiştirmek yasaktır.

KUYRUK VE KULAK KESİMİ UYGULANAN KÖPEK TÜRLERİ

Ülkemizde kulak ve kuyruk kesimi en çok Doberman, Boxer ve Pitbull türü köpeklere uygulanır. Ayrıca Pittbul’ların ülkemizde sadece kuyruk ve kulak kesimi yasaklı değil, genel olarak Pitbull bakımı ve satılması da yasaktır.

Bu ırklar dışında av köpekleri ve çoban köpeklerinde kuyruk ve kulak kesimi çok yaygın olarak uygulanır. Av köpeklerinde, köpeğe daha sportif bir görünüm kazandırdığı için kuyruk kesimi uygulanır. Çoban köpeklerinde ise hem köpeklere daha sert bir görünüm kazandırması hemde vahşi hayvanlar tarafından zarar verilmemesi için kulak kesimi sıkça uygulanır. Özellikle ülkemizde Akbaş ve Kangal ırklarının kulakları genelde kesilir.

Kulak ve kuyruk kesimi hakkındaki bu kanun, hayvan hakları konusunda önemli bir karardır. Hiçbir evcil hayvan dostu, sadece görünüm ve güzellik amacıyla köpeğinin uzuvlarını kaybetmesini istemez. Kuyruk tüm köpeklerin doğal yapısından bir parçadır ve her köpek için gereklidir. Kulak kesimi yerine de, alternatif olarak kulak dikleştirici bant uygulaması yapılabilir. Bu uygulama ile uzun ve sarkık kulaklı dobermanların bile kulakları dik bir şekilde durabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: