+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerin Tuvalet Eğitiminde Kafesten Yararlanmak

#KöpeklerdeTuvaletEğitimindeKafestenYararlanmak

Köpekler genellikle kafeslerine tuvaletlerini yapmazlar ama arada kazalar olabilir ; bunu bir sorun haline getirmeyin . Ancak , iki günde bir böyle bir durumla karşılaşıyorsanız şu önlemleri almanız gerekir :

a) Kafesin içinden yatağını ve diğer eşyalarını kaldırın ; köpeğiniz kendi pisliğini gizleyecek yer bulamayınca , bununla iç içe yaşamak zorunda kalıcaktır .

b ) Daha küçük bir kafes alın ve onu dar bir alan içinde pisliğiyle yaşamak zorunda bırakın .

c ) Kafesine komutla girip çıkmayı öğretin .

d ) Kafes açıkken yemeğini orada verin . Yemeğini yemek için kafesine girmesi , orayı yemekle özdeşleştirmesini sağlar ; ancak köpeği kafese kapadığınızda yemeğini içerde bırakmayın .

Bu arada , kafesin içinde köpeğinizin tuvaletini yapmaya hazırlandığı anları yakalamaya çalışın . Genellikle , havlama ve yeri kazımaya çalışma veyahut da kendi etrafında dönerek oturma gibi belli hareketlerini izleyin ; bunların ardından tuvaletini yapacaktır . Eğer onu izlerseniz , hemen teneke kutuyu sallayarak gürültü ile uyarın ; ya da tasma kayışını takılı tutun ve o anda çekerek onu bu hareketlerinden vazgeçirin .

Köpeğinizi Kafes İle Tanıştırmak
Yavru köpeğinizin, kafes ile ilk karşılaşması çok önemlidir. Sizin yapmanız gereken şey ise; en başından itibaren kafesi, köpeğinize pozitif bir obje olarak göstermektir. Amacınız, köpeğinizin kafesini sevmesini sağlamak ve kendiliğinden kafese girmesini sağlamaktır; onu zorla oraya tıkıp, yalnız kalmasını sağlamak değildir.

Aşağıdaki tavsiyeleri kullanarak köpeğinizi kafesin içine davet edin. Kesinlikle işi aceleye getirmeyin yavaştan alın. Kafesi odaya koyun ve kapısını sonuna kadar açın.

1. Kafesin önüne doğru köpeğinizin sevdiği bir kaç mama atın ve köpeğinizin onları temizlemesini bekleyin. Eğer köpeğiniz kafesin içine girerse onu cesaretlendirmeyi ve sevmeyi hatta ödüllendirmeyi unutmayın.

2. Eğer köpeğinizin sevdiği bir yatak ya da battaniye gibi bir şey varsa, onu da kafesin içine koyun. Böylelikle kafese daha rahat girebilir.

3. Köpeğinizi kafesin içindeyken besleyin(kafesin kapısı açıkken)

4. Köpeğiniz dışarıdayken kafesin kapısını kapatın ve köpeğinizin sevdiği bir oyuncağı kafesin içinde bırakın. Köpeğiniz doğal olarak size içeri girip oyuncağı almak için yalvaracaktır. Sizde kapıyı açın köpeğinizin içeri girmesine izin verin ve hemen sonra onu ödüllendirin ve sevin.

5. Köpeğinize göstermeden yine oyuncağını kafesin içine koyun ve bırakın köpeğiniz oyuncağını kendisi bulsun ve kafesin içinde oynasın. Yine onu sevip, ödüllendirmeyi unutmayın.

6. Köpeğiniz kafesin içindeyken kafesin kapısını kapatın ve onu parmaklıkların arasından besleyin. İlk başlarda kafesin kapısını 10 saniye kadar tutun ve bu süreyi giderek arttırın. Süreyi arttırırken acele etmeyin, azar azar arttırın süreyi…

7. Süre giderek artacağı için bir yerden sonra köpeğinizi kafesin içinde odada yalnız bırakın ve kısa süre sonra tekrar odaya girin. Zamanla o da kafesin içinde yalnız kalmaya alışacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın