+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Neden Köpeğiniz Eğitilmeli

#NedenKöpeğinizEğitilmeli

Köpekler hoşlanmayacakları deneyimlerden kaçınmanın kendi yararlarına olduğunu zaten bilir. Birbirleri ile de bu şekilde anlaşırlar. Köpeğinizin eğitimi anne köpekle başlamıştır bile. Yavrular 6 haftalık olduğunda anne onları sütten kesmeye başlar, artık yavruların keskin küçük dişleri olduğundan onları beslerken annenin canı yanar. Yavrulardan buna bir son vermelerini biraz daha uslu çocuklar olmasını istediğindeyse hırlamaya başlar. Baktı ki hırlamasına aldırmıyorlar ozaman onları ısırmaya çalışır. Mesajı alan yavrular ciyak ciyak bağırır sırt üstü yatar ama ana yüreği dayanamaz ve hiçte hoş bir başlanğıç olmayan bu ilk eğitimi hoş bir deneyimle birleştirir ve yavrusuna burnunu sürter, Mutlu son…

Her eğitimin tek amacı köpeğinizin komutlarınıza zamanında ve eksiksiz karşılık vermesini sağlamaktır. Olması gereken ilk komutunuza karşılık vermesidir. Yoksa sizi görmezden gelmesine ya da size karşılık vermemek gibi bir şansı olduğunu öğretmek mi istersiniz ?

Sanmam.

Köpekler öğrenmeye 3 haftalıkken başlar 7 haftalık olduklarında beyinlerinin nörolojik gelişimi yani tüm devreleri tamamlanır. Zihinleri bomboştur ve o zihni doğru bilgilerle doldurmak gerekir. Çünkü sonraki bir kaç hafta içinde öğrendikleri seyleri unutmayacaklardır. Büyüyene dek beklerseniz muhtemelen bir sürü kötü alışkanlık edinecek sonra aldırılan eğitimde daha zor ve sıkıcı olacaktır.

Aslında pek de bir şey beklemiyorsunuz köpeğinizden değil mi?

· İnsanların üzerine atlamayan

· Masadan yemek dilenmeyen

· Misafirleri rahatsız etmeyen

· Çağrıldığında gelen

· Kayışını çekiştirmeyen

· Dengesiz dengesiz hareket etmeyen

· İnsanı sinir etmeyen köpek

Ama bunları köpeğinizden sadece bekler ve bir şey yapmazsanız olmaz malesef.

Eğitimsiz köpeğin hep kafası karışıktır, hiç bir zaman ne yapacağını tam olarak bilemez, zaten bu durumla uğraşırken, birde eğitimsizliğin cezasını kendi çeker.

Bir düşünün… eğitimsiz köpek hep bir yerlere kapatılır. Misafir geldiğinde, yemek yendiğinde, Play Station turnuvalarında… hep kapalıdır o…

İçerden ağlar, kapıyı tırmalar( bir güzel çizer kapıyıda) sonra bakar kimse ilgilenmiyor havlayıp ulumaya başlar uzun havaya kadar gider işin sonu ve siz yine çile çekiyorsunuzdur. Köpeğiniz ortamda varken de yokken de sizi hep huzursuz eder. Komşu gelir dır dır eder, arkadaşlarınız sustur şu köpeğini diye size psikolojik baskı yapar, onu kimse gezdirmek istemez çünkü sizi çekiştirir, kediye köpeğe sataşır rahat vermez, tasmasız gezdirilme gibi bir lüksü zaten yoktur. Fakat şunu unutuyorsunuz köpekler sosyal hayvanlardır ve onlara verilebilecek en zalimce ceza sürekli insanlar ve diğer canlılarla takılma fırsatından yoksun bırakmaktır. Köpeğinizle filmlerdeki gibi bir ilişkiniz ve bağınız olmasını istiyorsanız aileniz, arkadaşlarınız ve komşularınız yanı sıra kendinize ve köpeğinize de bir hediye verin ve ona eğitim aldırın. Bu sizin için akıl sağlığı ve tanıştığınız insanlardan gelecek iltifatlar, köpeğiniz içinse güvenlik demektir.

Köpeğinizle birlikte sizde değişmeye hazırsanız başlayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın