+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Köpeklerde Önce Alıştırma ; Ardından Eğitim

#ÖnceAlıştırmaArdındanEğitim

Egezersiz yapmak her eğitim programının vazgeçilmez unsurudur ; yeteri kadar alıştırma olmadan gerçek bir öğrenme gerçekleşemez . Yeterli alıştırma yapmayan bir köpek teneffüssüz çocuk gibidir . Gün boyu oyun oynamalarına izin verilmeden sınıfa doldurulan altı yaşındaki çocuklara hangi yetişkin matematik dersi vermeyi göze alabilir ? Egzersiz olmadan köpeğinize bir şeyler öğretebilmeniz pek mümkün değildir . Çünkü dikkatini toparlayamaz .

Köpeklerin alıştırma süreleri farklılık gösterebilir ama hepsinin en azından günde yarım saat koşma , oynama ve sizinle etkileşim içinde olmaya gereksinimi vardır . Egzersizin miktarı ve tipi köpeğinizin enerji düzeyiyle ilgilidir . Örneğin bir border Collie ya da genç bir labrador muhtemelen bir iki saat düz koşu ve hareketli oyunlarla ısınmaya gerek duyacaklarken tembel bir Pekingese için yarım saatlik hoplama yeterli olabilir . Dediğimiz gibi cinsi ve özelliklerinden bağımsız olarak her köpeğin diğerinden farklıdır . Eninde sonunda köpeğinizin gereksini duyduğu egzersiz miktarı , onun evin sakin ve rahatlamış bir üyesi olmasını sağlamak için gereken kadardır . Aşağıda köpeğinizin yeterli egzersiz yapmadığınının anlaşıldığı durumlar sıralanmıştır :

a ) Evin içinde odadan odaya koşuyor .

b ) Çok seyrek yatıyor , evin içinde herkes rahatça otururken bile ayakta dikiliyor .

c ) Belirgin bir nedeni olmadığı halde aşırı derece inliyor .

d ) Aşırı derecede , hatta bazen hiç nedensiz havlıyor .

e ) Gördüğü her şeyi kazıyor , parçalıyor , kemiriyor .

f )  Ortalıkta insanlar olduğu sürece hoplayıp zıplamaktan vazgeçmiyor .

g ) Bulduğu her fırsatta dışarı kaçıyor .

h ) Herzaman çit boyunca koşarak bahçenin önünden geçen insanlara havlıyor .

Köpeğiniz bu belirtilerin bazılarını ya da hepsini gösteriyorsa daha çok egzersize ve zihinsel uyarıma ihtiyacı var diyebiliriz . Pek çok insan , köpeği saatler boyunca arka bahçede serbest bırakmanın enerjisini harcaması için , hele de uyumlu bir aile üyesi olabilmesi için iyi bir egzersiz yolu olmadığının farkında değildir . Başıboş bırakılan pek çok köpek havlamak , orayı burayı kazmak ve uzanmaktan başka birşey yapmaz .

Bahçenizi köpeğinizi eğitmek amacıyla kullanacaksanız sizin de onunla birlikte dışarıya çıkmanıza ve en azından onun yaktığı enerjinin onda birini harcamanıza gerek vardır . Bir olasılıkla , eğer iyi geçiniyorlarsa , komşuların köpeklerini de bu oyunlara katabilirsiniz . Dışarıda yapacağı kovalamaca , takip etme , güreş gibi oyunlar iyi bir ev köpeği olması için gerekli yorulmayı sağlayabilecek aktivitelerdir .

Yeterli egzersiz yapmayan aşırı enerjili köpekler kendilerini hemen belli ederler ; fazla enerjilerini aşırı havlayarak , sıçrayarak ve diğer istenmeyen davranışlarla atmaya çalışırlar. Köpeğinizin davranış problemleri varsa , egzersiz miktarını arttırmak eğitim programınıza harcayacağınız zamanı yarı yarıya azaltır .

Hareketli bir yaşama sahip köpek sahipleri için köpeklerinin enerjisini sağlıklı bir biçimde harcayabilmesi için pek çok yol vardır . Koşu , bisiklet ve tekerlekli paten gibi sporlar , çok hareketli köpekleri olan insanlar için hayvanın enerjisini sınırsızca harcayabileceği mükemmel egzersiz fırsatları yaratır . Sadece yavaş başlamaya ve aranızdaki mesafeyi derece derece açmaya dikkat göstermelisiniz . Bir diğer önemli nokta ise köpeğim ayaklarınım kesik ya da sıyrıklar oluşuyormu diye sık sık kontrol edilmesidir . Kaldırım ya da asfalt gibi sert zeminler köpeğin kemik ve eklemleri için iyi olmayacağından daha farklı zeminlerde koşmaya dikkat etmelisiniz .

Böylesi aktivitelere katılacak köpekler en azından bir yaşını doldurmuş ve olası sağlık problemleri açısından veteriner kontrolünden geçmiş olmalıdır .  ( Tıpkı insanlar da olduğu gibi , fazla güç harcanarak yapılan egzersizler hayvanlarda da bazı kemik ve eklem rahatsızlıklarına yol açabilir . ) Formunda olan bir köpek daha mutludur ve sizin birlikte yapmayı istediğiniz bütün aktivitelere daha kolay odaklanır . Tabi bu aktiviteleri daha uzun süre ve sakatlanmadan yapabilir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın