+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Alman Çoban Köpeği Özellikleri ve Eğitimi

Irk Boyutu :
Büyük Boy

Yükseklik :
Erkek 60 – 65 cm Dişi 55 – 60 cm

Ağırlık :
Erkek 35 – 40 Kg Dişi 35 – 40 Kg

Ortalama Yaşam :
11-14 yıl

Alman Çoban Köpeği Cinsi

Dövüşten kaçmayan, tam bir arazi köpeğidir. Yabancılara karşı arkadaş canlısı davranmazlar. Gerekli sosyalleştirme yapıldığı sürece hayvan ve çocuklarla iyi geçinirler ancak köpeklerle arkadaşlığı pek tercih etmezler. Alman Kurdu uzun ve kaslı bir köpektir. Siyah burnu, güçlü makas çenesi, yayvan; dik kulakları ve akıllı, badem gözleri vardır. Düz sırt, hareketli, alçak kuyruklar, kaslı bacak-göğüs, kısa ve yuvarlak ayaklara sahiptir. Makam ve gücün sembolu olarak bilinirler. Omuz genişliği 64 cm ve ağırlığı 41 kg’dan fazla olan Alman Çoban Köpekleri ‘Kral Çoban Köpeği’ olarak anılırlar. Ancak bu bahsedilen cins Amerikan Kennel Kulübü’nü tarafınan diğer cinsten farklı bir cins olarak belirlenmemiştir.

Alman Çoban Köpeği Eğitimi

Yeni hareketler öğrenmeye meyilli, istekli köpeklerdir. Sahiplerinin sesine hassas olurlar. Öğrenmeye esnek olmaları onları köpek sporları da dahil bir çok aktivite için makul hale getirir.

Alman Çoban Köpeği Bakımı

Alman Kurdu, haftada bir kere fırçayla taranmalıdır. Tüy dökümü sırasında özel bir tarak gerekir. Şişliği önlemek için günlük beslenmeleri gün içine yayılmalıdır.

Alman Çoban Köpeği Karakter Yapısı

Alman Kurdu, çok akıllı, bağlı, itaatkar, cesur ve koruyucu yapıda olur. Korkusuz olması ile meşhurdur ancak asla saldırgan olmazlar.Sadık olmaları onların çok iyi bir arkadaş olmasına yol açar. İyi gözlemci bir köpektir. Farklı yaşam tarzlarına uyumlu olma özellikleri vardır.

Alman Çoban Köpeği Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Çok iyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Çok iyi
Koruma özelliği Çok iyi

Alman Çoban Köpeği Tüy Yapısı

Alman Kurdu’nun üç çeşit tüy yapısı vardır: Kalın-kısa, kalın uzun ve dalgalı uzun tüylü olanlar. Uzun tüylü olanların iki tüy katmanı olmayabilir. Alman Çoban Köpeği prototipi koyu ten rengi; yüzünde siyah maske ve sırtında siyah lekeden oluşur. Diğer bir yandan Alman Çoban Köpekleri siyah, gri, kahverengi, sarı gibi tek renk; yada siyah-beyaz-kahverengi yada kahverengi yerine kirmizi olabilecek şekilde üç renk olabilir. Samur; ayakta siyah işaretler şeklinde renkleri olabilir.

Alman Çoban Köpeği Egzersiz İhtiyacı

İtaat ve polis çalışmalarını yaparken çok mutlu olurlar. Küçükken çok fazla egzersiz yapmaları eklem, kemik ve kaslara zararlı olabilir. Alman Kurdu, oynayabileceği bir bahçe ister, ancak gerekirse apartman hayatına uyum sağlayabilir.

Alman Çoban Köpeği Yaşam Ortamı

Yeterli egzersiz yapıldığında apartmanda da yaşayabilmektedir. Bahçeli evlerde de rahatlıkla yaşayabilirler.

Alman Çoban Köpeği Kökeni

Alman Çoban Köpeği (German Shepherd Dog (GSP), Alman Çoban, Alman Kurdu, Alsatian, Deutsher Schaferhund; hatta Polis köpeği olarak da bilinir) 19. yüzyılın başlarında ve 20. yuzyılın sonlarında tam bir koyun köpeği üretmek amaçlı üretilmiştir. Genel olarak bilinenin aksine kurt ile hiç bir alakası yoktur. Alman üreticilerin amacı cesur, akıllı ve koyunları iyi güdebilecek, kuvvetli koşabilecek bir köpek cinsi elde etmekti. Atik ve kuvvetli bir köpek elde ettikten sonra Alman Çobak Köpeği koruma ve polis işindeki yeteneğini kısa zamanda ıspatlamıştır. 1. Dünya Savaşı esnasında ismi Alsatian olarak değişmiştir (Alsatia kelimesi Fransız bölgesinde Almanca bir kelimedir) Böylelikle olası Alman düşmanlığına karşı bu türü korumak amaçlanmıştır. Alman Çoban Köpekleri; izleyicileri 12 feet yüksekliğe zıplamak gibi yetenekleriyle etkileyen sinema yıldızı Rin Tin Tin ile en ünlü cins köpek olma özelliği kazanmıştır.Rin Tin Tin’in özel bir aşçı tarafından hazırlanan domuz fleto biftekleri ile beslendiği bilinir. Artık ülkenin en ünlü köpek cinsi olmasa da populer bir koruma, polis, rehber, arama-kurtarma ve uyuşturucu tespit etme köpeğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın