+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

American Eskimo Dog Özellikleri ve Eğitimi

Irk Boyutu :
Küçük Boy

Yükseklik :
Minyatür 23 – 30 cm, Küçük 30 – 38 cm, Standart 38 – 49 cm

Ağırlık :
Çok Küçük 2,5 – 4,5 Kg, Küçük 4,5 – 9 Kg, Standart 8 – 10 Kg

Ortalama Yaşam :
12 -15 yıl

American Eskimo Dog Cinsi

Amerikan Eskimo Köpeği zeki, tetikte, çok meraklı ve oyunsever bir köpektir. Eğlenmeye düşkün ve dışa dönük, tanışmaya ve herkesle arkadaşlık kurmaya çok istekli olur. Bazen çok kararlı olabilir. Amerikan Eskimo Köpeğinin olgunlaşması biraz zaman alır ve hayatının ilk bir ya da iki yılı boyunca yavru köpeğe benzer görünümünü sürdürür. Oldukça iyi arkadaşlık kurar.

American Eskimo Dog Eğitimi

Amerikan Eskimo Köpeği hızlı bir şekilde öğrenir ve sahibini memnun etmeye isteklidir. Sert eğitim yöntemleri uygun değildir. Amerikan Eskimo Köpeği yaşamının ilk dönemlerinde eğitilmeye başlanmalıdır. Bağlılık eğitimi önerilmektedir.

American Eskimo Dog Bakımı

Amerikan Eskimo Köpeği matlaşmayı engellemek için düzenli olarak fırçalanmalı, tüy döktüğü dönemde ise daha sık fırçalanmalıdır. Tüy dökme döneminde cildi rahatsız etmemesi için tüyleri traş edilmemelidir. Amerikan Eskimo Köpeği kendilerini sık sık temizlerler, bu yüzden yılda sadece 4-5 kere yıkanması gerekir. Amerikan Eskimo Köpeği sık sık insanlarla iletişim kurmaya ihtiyaç duyar. Serin havalarda kendilerini iyi hissederler, sıcak havalarda çok rahatsız olurlar. Kalça displazisine karşı eğilimlidirler ve pirelere karşı alerjileri olabilir. Amerikan Eskimo Köpeği ortalama 10 ile 15 yıl arasında yaşar (bazıları 20 yıla kadar yaşayabilir) ve 4-6 tane yavru dünyaya getirir.

American Eskimo Dog Karakter Yapısı

Amerikan Eskimo Köpeği ailesi ve çocuklarla, diğer evcil hayvanlarla ve ev içi hayvanlarla sosyal ilişkiler kurar, onlarla iyi anlaşır. Yabancılara havlayabilir, ancak agresif bir köpek değildir.

American Eskimo Dog Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok İyi
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Çok İyi
Koruma özelliği Düşük

American Eskimo Dog Tüy Yapısı

Amerikan Eskimo Köpeği iki katmanlı kürke sahiptir. Astar kürkünün tüyleri kısa ve sık, dışa kürkünün tüyleri ise uzun ve düzdür. Göğüs ve boyun bölgesinde yele görünümündeki kürkü daha kalın ve tüyleri daha uzundur. Amerikan Eskimo Köpeği beyaz ve bisküvi kreması renginde olmalıdır–onun dışında farklı bir renk kabul edilemez. Amerikan Eskimo Köpeği yılda iki kez tüy döker.

American Eskimo Dog Egzersiz İhtiyacı

Standart Amerikan Eskimo Köpeği her gün yeterli düzeyde egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar ve uzun koşu ya da yürüyüşlere çıkarılmalıdır. Ağır kürkünün aşırı ısınmaması için egzersiz sürecinde bolca su verilmeli ve gölgeli bir yerde durması sağlanmalıdır. Amerikan Eskimo Köpeği köpek sporlarından hoşlanır. İletişim kuramadıkları zaman sıkılabilir ve yıkıcı olabilir.

American Eskimo Dog Yaşam Ortamı

Apartman yaşamı için uygun olan bir köpektir. Evin içinde çok aktif olurlar. Fakat küçükde olsa bir bahçe her zaman tercih sebebidir.

American Eskimo Dog Kökeni

Amerikan Eskimo Köpeği (bazı bölgelerde ‘Eskie’ ya da Alman ismi olan ‘spitz’ adıyla anılmaktadır) gerçekte Pomeranian ve Keeshond gibi birkaç Alman cinsinin soylarından günümüze kadar gelmektedir. Alaska Kurtları ile yakın bir ilişkisi yoktur. Amerikan Eskimo Köpeği, 20. yüzyılın başlarında Alman sakinleri tarafından Amerika’ya getirilmiş ve ünlü bir sirk oyuncusu olmuştur. ‘Stout’s Pal Pierre’ olarak adlandırılan bir Eskie, gergin bir ipte yürüyerek ünlü olmuştur. Gösteriden sonra Eskie yavruları satılarak bu cinsin sirk sayesinde ünlü olması sağlanmıştır. Amerikan Eskimo Köpeği 1994 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın