+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Basset Hound Özellikleri ve Eğitimi

Irk Boyutu :
Orta Boy

Yükseklik :
Erkek 28 – 38 cm Dişi 28 – 38 cm

Ağırlık :
Erkek 23 – 29 Kg Dişi 20 – 27 Kg

Ortalama Yaşam :
10-12 yıl

Basset Hound Cinsi

Çocuklar için ideal bir oyun arkadaşı olmasının yanı sıra, çocuklarla, hayvanlarla ve köpeklerle çok iyi anlaşır. Çocuklar köpeğin kulaklarını çekmemeli, sırtına oturmamalıdır. Sosyaldir ve yalnız bırakılmamalıdır. Salya akıtabilir. Derin ve duygusal bakışlı gözleriyle bilinirler. Gözlerin üzerindeki deri sarkıktır; kulakları dik değildir ancak uzundur. Kalın kemikleri, kubbe biçiminde kocaman bir kafası vardır. Hafif kavisli kuyruğu, kırışık bacaklarına bağlı yuvarlak, büyük ayakları vardır.

Basset Hound Eğitimi

Sabırla eğitilmesi gereken köpek cinslerinden biridir. İlgisini uyandırmak için hep aktif olması sağlanmalıdır. Yemek ile ödüllendirilmediği sürece kurallara uymayabilir.

Basset Hound Bakımı

Tüy dökerken tarakla ölü kılların temizlenmesinin yanı sıra, kulakları enfeksiyona karşı temiz tutulmalıdır. Ayak tırnakları düzenli bir şekilde kesilmelidir. Vücut yapısı Basset Hound gibi olan ırklarda olduğu gibi obezite; sırt ve iskelet problemlerine sebep olabilir. GDV hastalığına yakalanma olasılığı vardır. Bu hastalık fazla gazdan dolayı şişkinlik anlamına gelir ve hep dikkat gerektiren bir durumdur. Obezite ve GDV riskini azaltmak için öğünler gün içine düzenli bir şekilde yayılmalı ve çok fazla yiyecek verilmemelidir.

Basset Hound Karakter Yapısı

Özgür ruhlu ancak sosyal, sakin, sabırlı ve oyunsever bir karakteri vardır. Basset Hound ırkı köpekler oldukça iyi yürekli ve uyumlu olur. Ailesini sever. Bunlarla birlikte biraz inatçı olabilir ve yemek onlar için her zaman çok önemlidir. Onun yumuşak bakışlı yüzüne baktığınızda içinizden kucaklama hissi gelir.

Basset Hound Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Orta

Basset Hound Tüy Yapısı

Parlak, pürüzsüz, kısa tüyleri vardır. Her türlü renk olabilir. Beyaz üzerine kahverengi ve siyah lekeler oldukça yaygındır. Devamlı tüy döken bir cinstir.

Basset Hound Egzersiz İhtiyacı

Çok fazla egzersiz yapması gerekmeyen ırktır ancak dışarıya çıkarıldığında enerjik ve heyecanlı olur. Bahçede oynamasına izin verilmeli ve kısa yürüyüşler yaptırılmalıdır.

Basset Hound Yaşam Ortamı

Apartmanda mutlu bir hayat sürebilir.

Basset Hound Kökeni

Basset Hound (‘Basset’ kelimesi ‘cüce’ anlamına gelen yabancı kökenli bir kelimeden türemiştir.) orta çağda Fransa’da Aziz Hubert Manastırında iz sürme amaçlı yetiştirilmiştir. Kısa bacakları ve sivri burunlu oluşuyla yaprakların arasında arama yeteneği daha fazla gelişmiştir. Özellikle tavşan avı için çok uygun yapıları vardı. 3. Napolyon’un bu ırka ait bir kaç köpeği olmasıyla birlikte popularitesi giderek artmış ve 1863 yılında Paris köpek gösterisinde uluslar arası bir üne kavuşmuştur. Böylelikle 1800’lerde Amerika’ya getirilmiştir. New Orleans ve Buffalo gibi bazı şehirlerde, Kral ve Kraliçe Bassetlara taç giydirme töreninin de olduğu ve sadece bu ırka özel yarışmalar ve festivaller düzenlenmiştir. Resimli roman karakteri olan Fred Basset ve ‘Hush Puppies’ marka ayakkabıların logosu bu ırkın bilinen örneklerindendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın