+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Belgian Malinois Irk Özellikleri ve Eğitimi

Irk Boyutu :
Büyük Boy

Yükseklik :
Erkek 61 – 66 cm Dişi 56 – 61 cm

Ağırlık :
Erkek 24 – 29 Kg Dişi 23 – 38 Kg

Ortalama Yaşam :
12 – 15 yıl

Belgian Malinois Cinsi

Belçika Malinois enerjik, canlı ve çalışmaya isteklidir. Çevresindekilerin farkında ve zeki bir köpektir. Belçika Malinois ustasıyla sık sık iletişim kurmaya ve oyun oynamaya ihtiyaç duyar. Tek bir kişi ile çok güçlü bağ kurmaya meyilli olurlar. Belçika Malinois’in yavruluk dönemlerinde belirli nesnelere ve konumlara karşı fobileri olabilir, ancak genellikle yetişkin olunca bu fobileri kaybolur.

Belgian Malinois Eğitimi

Belçika Malinois nazikçe ve kararlılıkla eğitilmelidir. Belçika Malinois sert tepkilere karşı çok zıt cevap verir; onlara vurmak ya da bağırmak yalnızca negatif sonuçlar doğuracaktır. Hediyelerle ödüllendirilen eğitim yöntemleri ile en iyi sonuçlar elde edilebilir. Belçika Malinois zihinsel dürtülere ihtiyaç duyar, o yüzden eğitimi çok fazla tekrarlı olmamalıdır. Bağlılık ve sporun baz alındığı eğitim (iz sürme ya da çeviklik eğitimleri gibi) çok faydalı olur ve Belçika Malinois’in tüm yeteneklerinin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Belgian Malinois Bakımı

Belçika Malinois’in haftada iki defa fırçalanması ve taranması gerekir, tüy döktüğü zaman ise bu işlemler daha sık yapılmalıdır. Çok fazla fırçalanması ya da taranması astar kürküne zarar verebilir. Belçika Malinois ortalama 12-15 yıl yaşar. Diğer cinslerle benzer sağlık sorunları yaşar, ancak epileptik hastalığına karşı daha hassas olurlar.

Belgian Malinois Karakter Yapısı

Belçika Malinois, diğer köpeklerle ve evcil hayvanlarla yaşayacak ise yavruluk dönemlerinden itibaren sosyalleştirilmelidir. Yabancılara karşı çekingendir, ancak çocuklarla iyi anlaşır. Çok fazla sosyalleşme ve aktivite yapma ihtiyacı duyduğu için fazla uygun zamanı olmayan kişiler için uygun değildir.

Belgian Malinois Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Düşük
Eğitebilirlik Çok İyi
Koruma özelliği Çok İyi

Belgian Malinois Tüy Yapısı

Belçika Malinois’in kısa, kahverengi, gri ya da sarımsı kahverengi tonlarında kürkü vardır ve bazılarında siyah uçlu tüyler bulunur. Siyah maskesi ve kulakları vardır, alt kürkü ise daha açık tonda olur. Belçika Malinois çizgili olmaz (üzerinde değişik renklerde çizgiler olmaz). Belçika Malinois yılda bir ya da iki defa ağır şekilde tüy döker.

Belgian Malinois Egzersiz İhtiyacı

Belçika Malinois uzun yürüyüş ya da bahçede oyun oynayarak yapacağı belirli egzersizler gibi her gün yeterli miktarda ev dışı egzersize ihtiyaç duyar. Belçika Malinois zihinsel dürtülerle olumlu sonuçlar ortaya koyar ve basit bir yakalama oyunundan dahi fazla çok çeşitli oyun ya da spor türlerinden keyif alır.

Belgian Malinois Yaşam Ortamı

Yeterli egzersiz yaptırıldığı sürece apartman dairesinde yaşayabilir. Ev içinde orta derecede aktifi olan ırk, orta büyüklükte korumalı bahçesi olan bir evde daha mutlu olur. Bütün iklimlere adapte olabilir, ancak ılıman iklim koşullarına daha alışıktır. Ev dışında bakılabilir fakat sahibiyle yeterince vakit geçirmeli ve düzenli egzersizleri, fiziksel ve zihinsel aktiviteleri ihmal edilmemelidir.

Belgian Malinois Kökeni

1891 yılında bağımsız olarak sınıflandırılan ve ‘Chien de Berger Belge’ olarak tanımlanan Belçikalı Shepherd ile yakından ilişkili dört cins vardır. Tamamı gütme ve koruma köpekleridir ve başlıca görünüşlerine göre ayırt edilirler: Malinois’in tüyleri kısadır, Leakenois’in (Amerikan Kennel Kulübü tarafından henüz tanınmamıştır) tel gibi tüyleri vardır, Groenendael’in (aynı zamanda ‘Belçikalı Shepherd’ olarak bilinir) uzun ve siyah tüyleri vardır ve Tervuren’in ise farklı renklerde uzun tüyleri vardır. Malinois, adını geldiği yer olan Belçika’nın Mechelen şehrinden almıştır. Belçika’daki en popüler köpek türüdür ve İsrail Savunma Güçleri tarafından da kullanılması dâhil olmak üzere dünyanın en popüler polis köpeği olmuştur. Amerika’da evcil hayvan olarak popülerliği artmaktadır, ancak çoğunlukla sporlarda ve görevlerde kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın