+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Yavru Köpeğiniz Dişi mi Erkek mi Olsun ?

#YavruKöpeğinizDişimiErkekmiOlsun

Köpek alırken seçim yapmanızı geretiren temel konulardan biri de , dişi mi , erkek mi olacağıdır . Çoğuklukla erkek köpek yavruları daha değerli tutulur . Dişilere ise pek önem verilmez . Bu nedenle dişiler erkeklerden daha ucuza satılır . Denir ki : Dişiler , erkeklere oranla daha az sadık ve sevencendir . Bu inanış büyük ölçüde yanlıştır . Cinsel ayrıcalık hiç bir zaman genel mizaç yapısından daha önemli olamaz . Bununla birlikte , anne köpeğin yavrularıyla ilgilendiği devre , bu inanışa yol açmış olabilir .

Eğer dişi bir yavru seçtinizse , yılda iki kez , üç hafta süren kızgınlık ”Regl ” dönemine hazırlıklı olmanız gerekir . Bu devreler içinde , size komşu olan delikanlı köpeklerin ziyaretini ya kabullenecek , ya da köpeğinizi , veteriner hekiminizin yapacağı küçük bir operasyon ile kısırlaştıracaksınız .

Köpeği kısırlaştırmayı insanlık dışı bulup , onu kapalı tutmaya , diğer köpeklerle görüştürmemeye çalışanlar vardır . Bu , hayvana işkence yapmaktan farksız bir davranıştır . Üstelik çok da zordur . Eğer her hamileliğin size üç – beş yavru getireceiğini bilerek ve bu yavrulara bakabileceğinizi düşünerek dişi bir köpek alıyorsanız ne ala . Yoksa ya bu tasarınızdan vazgeçin , ya da köpeinizi kısırlaştırın .

Yine denmektedir ki : Kısırlaştırılan köpekler , çoğunlukla şişmanlayıp hantallaşmakta ve eski neşelerini bulamamaktadır . Kuşkusuz şişmanlayan köpek , eski hareketliliğini , canlılıgını ve neşesini yitirir , hantallaşır , tembelleşir . Ancak bu kısırlaştırma ile değil , beslenme ve egzersizle ilgili bir sorundur . Normalden fazla yiyen ve gerekli olan egzersizi yapamayan her köpek şişmanlar . Dişi olsun , erkek olsun , kısırlaştırılsın , kısırlaştırılmasın şişmanlar ve hareketliliğini yitirir .

Köpeğiniz erkekse ve iyi bir cinsse , bu gibi konularda fazla sorununuz yok demektir . Çoğunlukla dişi köpek sahipleri , köpeklerinin rastgele bir erkekle değil , cins bir türle çiftleşmesi için damat ararlar . Köpeğinizi bu aileye bir süre için misafir gönderirseniz , doğacak yavrulardan sizin seçeceğiniz birini babalık hakkı olarak alabilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın