+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Yavru Köpeğinizi Tasmaya Alıştırmak

#YavruKöpeğiniziTasmayaAlıştırmak

Başlangıç olarak , yavru köpeğinize hafif ve tokalı bir tasma alın . Hafta da üç gün , her seferinde 10 dakika ile yarım saat arası tasma kayışını sürükleyerek evde ya da bahçe de gezinmesine izin verin . Bunu yanında bir diğer köpekle de yapabilir ; ya da önünde bir oyuncak atarsanız oyalanır . Böylece yaramazlık yapmasına fırsat vermemiş olursunuz . Zira önce tasmadan kurtulmak için debelenecek , onu çıkarmaya çalışacak , boynunu kaşıyacak ve hırıldayarak kızgın sesler çıkaracaktır . Bunların hiç birine aldırmayın . Acı sprey ile tasma kayışını ağzına almasına engel olabilirsiniz .

Sonunda kayışın yanı sıra sürüklenmesine alışacaktır . Ozaman tasmayı tutarak sol tarafınızda onu yürütün ve o sırada da elinize sevdiği bir oyuncağı alın . Dikkatini çekecek ses çıkaran bir oyuncak da olabilir .Tasmaya tam alışmamışsa ve sizinle de dövüşmeye kalkılırsa , kayışı sağlam bir yere bağlayıp onu yalnız bırakın ve tehlikeli birşey yapmaması için göz ucuyla onu izleyin . Aynı gün içinde beş on dakikalık sürelerle bunu tekrarlayın . Tekrar tasma kayışını elinize alıp onu dolaştırmayı deneyin . Zamanla köpeğiniz bu işe alışacak ve rahatlayacaktır .

Dolaşmaya çıktıgınız da köpeğiniz sizi çok çekiştiriyor ya da arkanıza geçmeye çalışıp yanlış tarafınızda yürümek istiyor ise sol elinizle boyun tasmasından köpeği kavrayıp uzun kayışı serbest şekilde sol tarafınızdan sarkıtarak diğer elinizde tutun . Onu karalı bir şekilde sol tarafınızdan yürütmeye çalışın . Eger ileri hamle yapmak isterse , 180 derece sağa dönerek tam tersi istikamette kararlı bir şekilde yürüyün . Onun peşinden sürüklenmek istemediğiniz zaman , köpeğiniz sizi çekemez . Arkada kalmakta inat ediyorsa , tasmayı kısıp on sol bacağınıza doğru çekin . Böylece ne tarafa yürümesi gerektiğini öğrenecektir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: