+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Yavru Köpek Seçimi

#YavruKöpekSeçimi

Köpek almaya karar verdiğimizde görüyoruz ki bilinen ve bilinmeyen yüzleri aşan köpek ırkı var dünyada . O halde ne yapmalı , nasıl bir köpek seçmeli ? Seçme durumunda olan herkesin aklını çoğunlukla kurcalayan soru budur . Ancak denir ki : Çoğunlukla biz köpeği değil ,köpek bizi seçer . Daha doğrusu o kendini bize seçtirir . Sevimli davranışları ve cana yakın görünümüyle gönlümüzü çeler . Öyle ki , onun gerçekten bizim için uygun köpek olup olmadığını düşünemeyiz bile . Daha kötüsü , ona bakacak olanaklara sahip olmadığımızın dahi farkında değilizdir. Kucağımıza alır , eve getiririz .

Kısa süre içinde sevgili köpeğimizle ilgili sorunlar üst üste birikmeye başlar . Oturduğumuz yer bir köpeğin barınması için elverişli değildir , veya köpek bulunduğumuz yere uygun nitelikler taşımamaktadır . Konu komşudan şikayetler , serzenişler gelmekte , yakınmalar olmaktadır . Köpeği eğitecek , onunla ilgilenecek sabır ve zamandan yoksunuzdur . Zavallı köpek , evde çoluk çocugun oyuncağı olmuş ve eğitilmesi imkansız bir hale gelmiştir . Sağlık açısından sakıncalar doğurmakta , sağda solda kıl bırakmaktadır . Evi , dağıtmakta hırpalamakta , eşyaları tahrip etmektedir . Yavrunuzun eğitilmemesi bu ve buna benze bir çok sonuçlar doğuracaktır. Burada gözden kaçırılmaması gereken bir nokta çok önemlidir. Bir çok köpek sahibi bu noktaya geldiğinde ya köpeğinden vazgeçer , ya da yavruyu hiç uygun olamayan bir koşullarda yatılı eğitime gönderir. Her iki tercihte tamamen yanlıştır. Burada unutulmaması gereken ve bilinmesi gereken nokta köpeğinizin eğitilmesi kadar sizinde mutlaka bir eğitimden geçirilmeniz gerektiğidir. Bazı eğitmen veya eğitim merkezleri şu kadar süre köpek bizde kalıcak sonra 3 – 5 gün size eğitim vericegiz gibi saçma yöntemler öne sürmektedir. Burada köpek sahibinin sorması gereken köpeğinin aylarca ve hatta günlerce öğrendigi şeylerinin kendisine nasıl oluyorda 3 – 5 saat gibi komik bir sürede öğretileceginin beyan edilmesi olmalıdır.

Bunlar ve bunlara benzer pek çok olay , köpeği aldığımıza alacağımıza pişman eder . Zevkimiz için edindiğimiz bu sevimli yaratığın bir sıkıntı ve dert kaynağı olduğunu düşünmeye başlarız . İlk bakışta çözüm pek kolay görünür . Ondan kurtulu veririz , tamam … Ancak duygusal olarak köpek size , siz köpeğe bağlanmışsınızdır . Onu herhangi bir yere göndermek her iki taraf içinde üzücüdür . Özellikle bunun köpek için bir şok olabileceğini unutmayınız . Yetişkin yaşlarda sahipleri tarafından başkalarına verilen köpeklerin , çoğu kez bunalıma düştükleri eski canlılık ve neşelerini kazanamadıkları saptanmış hatta bazılarında terk edilme duygusuna bağlı intihar vakaları görülmüştür. Köpek , kuşkusuz bir eşya degildir . Duyguları olan bir varlıktır . İçine girip alıştıgı aile ve ebeyn olarak gördüğü yakınlık duyduğu kişiye tüm benliği ile bağlanan sadakat örneği bir canlı olduğu asla gözardı edilmemelidir . Ortalama 12 – 15 yıllık bir yaşama sahiptir . Bu yaşam süresince onunla birlikte olmanız , onun yaşamınıza ortak etmeniz gerektiğini düşünerek köepk alın .

Böyle bir seçimde bulunmak gerektiğinde işin en doğrusu , duygulara gerektiğinden çok önem vermemek , aklın ve mantığın öngördüğü kararı uygulamaktır . Dilediğiniz seçeceksiniz . Buna biz sözümüz olamaz . Duygu ve begenilerinizin bu seçimde etkisi olacaktır . Ancak , bazı temel noktaları da gözününde bulundurmanız gerekir . Yavrunuzu seçerken mutlaka bir uzmandan yardım alınız . Yavru satışı yapanlar ırklar konusunda uzman olabilir ama sizin ihtiyacınız olan sizin yaşam biçiminize , beklentilerinize , koşullarınıza en uygun yavruyu ve ırkı seçmenizde yardımcı olucak bir uzmandır ki bu satıcı degildir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: