+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Yavru Köpek Sosyallik Eğitimi

#YavruKöpekSosyallikEğitimi

Yeni yavru köpeğinizin sosyalleştirme eğitimi oldukça stratejik benzer dönemi kapsamaktadır. Bu devre içerisinde yavruya öğrettikleriniz köpeğinizin davranışlarını belirleyecektir. ötede çıkabilecek sorunların kaynağını bu eğitim devresi ortamında çözerek sizinle entegrasyon içinde, topluma adapte olmuş ve her vakit yanınızda olan bir kez köpek sahibi olabilirsiniz. Köpekler bizden ayrımlı olarak, dünyayı ve tanınmayan karşılaştığı olayları burunlarını, gözlerini, kulaklarını, ağızlarını kullanarak ve kokuları ile seslerini hafızalarına kaydederek öğrenirler. Bunun maksadıyla yavrunuza çevreyi ve karı bireylerini keşfetmesi kendince yeterli dönem tanımalısınız.

Köpekler bildiğiniz gibi hiçbir başlarına yaşayamazlar. katıksız yaşamlarında birleşik sürü topluluğu ile yanında olabilir okunuşu yaşaması özgü zarfında bulunduğu sürünün kurallarına uyması gerekir. kez an yavruyu ailesinden ayırarak yanınıza aldınız yoluna artık onun ailesi sizsiniz. Yeni yavrunuz da esasen böyle düşünmektedir. Sizi âdem evladı olarak değil, aynen doğası gereği bir kez sürü üyesi olarak görür ve atalarından ona tereke artan güdülerini kullanır. çocuk bu hayata mutabakat sağlamaya çalışır ancak onu zat haline bırakırsak okunuşu ötede tanışmak zorunda olduğu kavramlardan uzak tutarsak, köpeğimiz muhatara dolu olur,rahat akım edemez, insanlara saldırabilir, hem cinsleri ile ilişkileri yeteneksiz olabilir; sizde bu durum için köpeğinizi suçlayıp “Küçükken çok şirindin,şimdi niye hakeza yapıyorsun.Keşke seni almasaydım” gibi sözler söyleyerek ona kızabilirsiniz. Oysa suçu yavruda değil kendinizde aramalısınız. Okulda öğretmeni eliyle çocuğa öğretilmemiş ancak bilgiyi çocuğumuza sorup yanıt alamaz ve bu anda küçüğe kızarsak hatalı yapmış oluruz.Çünkü çirkin küçükte değildir.İşte bütün bu ve aynı istenmeyen olayları önüne geçmek maksadıyla adına sosyalleşme dediğimiz olguya fazla ehemmiyet vermeli ve duyar aynı şekilde uygulamalıyız ancak bu yolla cemiyet zarfında onaylama edilen,sorunsuz birleşik köpek sahibi oluruz.

ANA KURAL:

Yavru köpeklerin ilk deneyimleri genişlik kuvvetli ve kalıcı deneyimlerdir. Bunun uğruna ilk deneyimlerinin kesinlikle pozitif yönde olması gerektiğini unutmayınız. Yavru köpeğiniz eve geldikten sonraki ilk 5beş hafta içindeki davranışlarınız yavrunun yaşam boyu koruyacağı temel karakterini oluşturacaktır.Köpeğiniz 8 sekiz haftalık iken alınmıştır.Bu müddet içerisinde yavrunun karakterini site ve karı ortamına ahenkli ayla getiremezseniz ötede davranışlarını değiştirmede fazla güçlük çekersiniz.

AMAÇ :

Yavrunun cemiyet içerisinde ve şehir içerisinde karşılaşacağı aklınıza gelebilecek her türlü vaka ile küçük yaşlarda tanıştırarak alışmamış olduğu durumlara adapte olması okunuşu bu olaylar karşısında itimat duygusunun kuvvetlendirilmesi.

SONUÇ:

Aşağıda açıklamalarını bulacağınız yöntemleri kullanarak yavrunun istenmeyen davranışlarını engellemek ve ötede problemsiz ve her çeşit çeşit koşula uyum sağlayan içtimai birleşik köpek yaratmak. Bu hız ile insanların köpek üzerindeki olumsuz düşüncelerini değiştirmek.

Burada stratejik bir kez noktayı size işin anımsatmak istiyorum:

Yavru köpek alırken çoğumuz birleşik maaş köpek almaktayız. Bu çok hatalı sonuçlar doğuran sadece düşüncedir. Yavru köpek kesinlikle annesinin ve kardeşlerinin nispetle kalmalı, köpek olduğunu hatırlatan kuralların ve köpek davranışlarının öğretilmesi gerekmektedir. şayet yavruyu annesinden ve kardeşlerinden fazla erken ayırırsak yavrunun temeli olmadığı yoluna hayata adapte olmakta zorlanacak ve sorunlar ortaya çıkacaktır. Bunu önüne geçmek göre yavru köpeğinizi kesinlikle 7-8 haftalık iken alınız. Bu sürenin 4-5 haftasını annesinin yanında, mazi artan 3 haftasını ise kardeşlerinin nispetle temsil oynayarak geçirdiğinden emin olunuz.

Yavru Sekiz haftadan önce alınır ise:

Gereğinden geçmiş zaman kardeşlerinin yanından ayrılırsa, yukarıda açıklayan nedenlerden ötürü köpek, kuralları okunuşu kendini deyiş etme bilincinden mahrum kalacağı uğruna hemcinsleri ile olan ilişkilerinde ve hayata adapte olmada mesele çıkaracak, muhtemelen kendine güveni olmayan ancak köpek olacaktır.

Yavru Sekiz haftadan aksi hâlde alınır ise:

Bu süreden sonra alınan evlat köpek şayet üretici aracılığıyla sosyalleştirilmedi ise, insanlar ve sanayi zarfında karşılaşacağı durumlarda dert çıkaracak tekrar topluma harmoni sağlamakta zorlanacaktır.

Sosyalleştirme eğitiminin önemini okunuşu yavrunun evolüsyon aşamalarını öğrenebilmek için gelin aşağıdaki tabloya eş çekmece atalım.

Yavrunun ilerleme okunuşu Sosyalleşme Aşamaları

Doğumdan İki 2. haftaya kadar–Neonatal Dönem.
*Beden ısısı yaklaşık 37.C
*Ağırlık. Irkına bakarak değişir lakin genelde 110-120 gr okunuşu ancak hafta süresince iki misli olacaktır. dönüştürme atışı dakikada 200ün üzerindedir.
*Yaşaması göre annesine olanca denli bağımlı, savunmasız sadece mide güdülerine bakarak deprem eder.
*Annesi her 3 saatte bir kez 2-3ml mazot ile besler.
*Sinir sistemi okunuşu vücut hareketleri minimal düzeydedir.
*Sosyal davranışları minimum düzeydedir.
*14.gün içerisinde neonatal periyot sona erer.
*Yavrular sürünerek hareket eder.
*İnsanlar ile tanıştırılarak koklamasına icazet verilmeli.
*Kaldığı vasat ilk hafta içinde 29-32, ikinci hafta ise 26-29 C arasında olmalı. esinti cereyanlarından korunmalıdır.
Üçüncü Hafta İçinde.
*Gözler ve kulaklar duyarlı.
*Süt dişleri çıkar.
*Şu lahza 350 gr.ağırlığındadır.
*Yavru çevreye cevap vermeye başlar.
*Sinir sistemi faaldir. evlat yürümeye başlar.
*Annesine henüz az tabi ve vücut fonksiyonlarını yoklama edebilmeye çalışır.
*Kardeşleri ile komünikasyon kurmaya başlıyor.
*Yürüyerek çevreyi keşfetmek istiyorlar.
*Köpeğin davranışları gözlemlenmeye başlıyor.
*Kaldığı platform yakında 23-26 C arasında olmalı.

Dördüncü Hafta İçinde.
*12-14.haftaya büyüklüğünde sürme edecek olan kritik sosyalleşme periyodu başladı.
*Yaramazlıkları başladı. Bazıları pantolon paçalarınızı evet da eteğinizin uçlarını çekiştirme peşinde
*Annesine henüz az tabi okunuşu kardeşleri ile ilişki içinde.
*Vücut ısısı 38.C
*Kalp atışı dakikada 173.
*Keşfetmeye hazır.
*Süt dişleri yetişkin ekseriyetle tamamlandı.
*Yavru maması yiyebilecek durumda.
*Kaldığı platform 23.C olmalı.
Beşinci Hafta İçinde.

*Kardeşleri ile oynuyor, koşuyor küçük eş liderlik yarışı kafa göstermiş.
İnsanlara yanıt veriyor.
*Çevre ile tanıştırılması nihayet kadar önemli.

Altı 6. ve Sekiz 8. Haftalar İçinde.

*Sosyalleşme özgü açar dönem.
*Yavru sütten kesilmiş.
*Sinir sistemi okunuşu hareketleri gelişmiş. daha çok köpek davranışları sergiliyor
*Burnunu, kulağını,kuyruğunu kardeşleri ile beraberinde keşfediyor.Temel kalıpları öğreniyor.
*Yavru öğrenmeye okunuşu yeni evine satılmak kendince hazır.
*Şu lahza 700-800gr arasında.

Oniki 12. Hafta İçinde.

*Çevreyle olan ilişkisi ve keşfetme isteği maksimal düzeyde.
*Bu dönemde fazla sorgulayıcı olunmalı ve çocuk kesin olarak korkutulmamalı. layemut davranışlar sosyalleşme becerilerinin önüne geçebilir.

Onaltı 16. Hafta İçinde.

Süt dişlerini kaybederek, olgunlaşmış dişleri çıkmaya başladı.

Altı 6. Hafta İçerisinde.

*Bebeklik dönemi sona ererek, çocukluk dönemine girdi.
*Kalp atım hızı yakında dakikada 70.
*Çoğu vücut sistemi olgunlaşmış köpeğinkine eşit.

SOSYALLEŞTİRME EĞİTİMİNE anık MISINIZ?

Aşılama ekseri çocuk köpeğinizin altı 6. haftasından başlar, körlere rehberlik maksadıyla seçilecek okunuşu eğitilecek yavruların henüz geçmiş zaman ilkah programına alındığı da bilinmektedir. böylelikle erken yaşlarda trafiğe, insanlara, arabalara ve diğer olaylara adapte olması sağlanmaktadır. Bunun kendince veterineriniz ile konuşarak eş zihin önce sosyalleştirme eğitimine cereyan etmek istediğinizi ve bunun kendince yavrunuzun sağlığı göre vacip olan programın uygulanmasını söyleyiniz. Unutmayın ki yeni yavrunuza ilk aşılar uygulandı, bağışıklık sisteminin güçlenmesine azıcık daha çağ var.

Eğitim süresince yavrunuzun karakterine bakılırsa fazla içli davranmalısınız. Bu müddet içerisinde hiç ancak vakit canı tez olmamalı her durumu yavrunuza kademe basamak anlatmalısınız. şayet acul davranarak trafiğe alıştırmak göre onu benzer anda Kızılay evet da Taksime sokarsanız vaziyet yavru açısından hiç okunuşu mide açıcı olmayabilir.
Çok hassas davranmalısınız.
Köpeğiniz ile rahatlatıcı bir kez ses tonunda konuşun. Asla bağırmayın.
Yavruyu tasmasından çekiştirmeyin.
Sevdiği yiyecekleri okunuşu oyuncaklarını yanınızda bulundurun. Sık yerinde kumar oynayın.
Yavrunun kafasını karıştırmayın. benzer yetişek dahilinde eğitime parça edin.
Asla yavruyu korkutacak hatıra hareketlere mezuniyet vermeyin okunuşu kalabalık, gürültülü, fazla gereğinden köpeğin bulunduğu yerlerden uzak durun.
Yavrunun korktuğunu hissederseniz yavruya sarılın evet da kucağınıza alın okunuşu onunla rahatlatıcı eş biçimde konuşun.
Yavrunun eğitim süresince tanışması gereken durumlar:
*İnsanlar çocuk, genç, yaşlı, üniformalı, güneş gözlüklü, şapkalı. Örneğin üstüne trençkot giymiş seyrüsefer polisleri, itfaiyeciler.
*Araba, kamyon, motorsiklet, bisiklet, traktör, kaykay vb.araçlar
*Diğer köpeklerDeğişik soy ve boylarda.
*Diğer canlılar kedi, koyun, at, inatçı vb.
*+Bu listeye sizin ekleyecekleriniz.

Diğer köpekler ile yavrunuzu tanıştırırken hususuyla 14 haftasını doldurmuş olanlara dikkat edin zira saldırganlık gözlenebilir okunuşu hiçbir şeyden habersiz çocuk köpeğiniz tek daha başka köpekler ile sağlıklı haberleşme prefabrik olanağından mahrum kalabilir. hakeza durumları önlemek özgü henüz önce tanıdığınız, karakterini bildiğiniz köpekler ile tanıştırınız. Eğer böyle bir olanağınız yasak ise köpek sahibinden köpeğin tasmalamasını isteyiniz ve sonra yavrunuza tanışma fırsatı veriniz.

Bu tanışma simultane yavrunuzun büyük köpekler ile oynamasına ruhsat vermeyin. evlat sutaş zihin göre salt zat yaşında okunuşu değersiz veya tanıdığınız güvendiğiniz köpekler ile oynayabilir. Tasmasını açmayı unutmayın. Ona kontrolünüz altında oynama fırsatı veriniz ki kendini anlatım etme olanağı bulsun, bırakın koşsun oynasın, enerjisini harcasın göreceksiniz ki çok memnun kalacaktır..

Bazı kişiler yavrunun insanlar tarafından sevilmesini istemezler; aman ha siz bu insanlardan olmayın. Aşırıya kaçmamak neredeyse herkesin yavrunuzu sevmenize izin verin. Bu arada ani davranışlardan kaçınmalarını dileyiş edin; korkmayın kimse bu sempatik yavruya kötü ancak fikir besleyemez.

Bu terbiye süresince yavruyu cezalandırmayacağız, bağırmayacağız. Eğer belirlenmiş olursak yavruyu korkutabilir okunuşu ötede agresif yalnız köpek olmasına sebep olabiliriz. Bu hiç benzer köpek sahibinin istemediği ancak durumdur. Yapacağımız yegâne aksiyon yavruyu bilinmeyen durumlar ile duyarlı ancak şekilde tanıştırmak, bu egzersizleri yine ederek nasıl davranması gerektiğini öğretmektir. Eğitim süresi ikiniz maksadıyla de çok eğlenceli geçecektir. Siz; çevre,insanlar okunuşu arkadaşlarınız ile uyumlu, yıllarca hep beraber olacağınız köpeğinize ilk derslerini vermenin heyecanı zarfında olacak,yavrunuz ise tanınmayan yeni durumlar ile tanışarak bu dünyayı tanıma fırsatı yakalayacaktır.

Eğitim süresi içerisinde size nesne) olması amacıyla yavruya adını öğretiniz. İsmi kolayca anlıyabilmesi ayrılmış genişlik aşkın iki 2 heceli olmalıdır. Köpeklerin “a” ve “o” ile biten hecelere daha ilişki duyduğunu belirtelim. İsmini öğretmek kendince ona her taam verişinizde, sevdiğinizde, yanından ayrılırken sizi kovuşturulma etmesi içinadını aynı ün tonu ile davetkar bir kez biçimde söyleyin. Bu süre ortamında çeşitli isimler kullanmamaya ilgi edin. Adını kısaca sürede öğrendiğini okunuşu yanıt verdiğini göreceksiniz.

Yine ileride yavrunuzu yoklama altına almanızı sağlayacak ve çağrıldığında gelmesi hakkında sizi izleme etmesini öğretmelisiniz. Bunu yaparken yavrunuzu serbest bırakın ve onunla oynayın. kısaca süre aksi hâlde yavrunuz farkında değil iken inatçı tarafa doğru koşun okunuşu aynı zamanda çabuk bir kez ün tonu ile adını söyleyin yavru sadece zihin telaşa kapılacak okunuşu sizin yanınızda geçmek isteyip koşarak size doğruca gelecektir. Bu arada sizde yere çömelin okunuşu kollarınızı iki yana açarak onu kucaklayın okunuşu bol bol sevin. Bu hareketi müşterek kaç kere daha aşırıya kaçmadan ve diğer günlerde de uygulayın sonunda köpeğinizin ilgisinin devamlı sizde kalmasını sağlarsınız. Bu oyunu evinizde odadan odaya evet da bahçenizde uygulayabilirsiniz. Köpeğiniz sizinle piyes oynarken elbiselerinizi kaşındırmak isteyebilir, dingin izin vermeyin.

Yavrunuzun size müfrit bağlanmasını önüne geçmek amacıyla onu birtakım zamanlarda yalnız bırakınız bu zamanı hep aynı saat dilimine balya getirmeyin,sizi arayıp ağlamasına, havlamasına yanıt vermeyiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: