+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Yavru Köpekler İçin Sosyalleşme İpuçları

#YavruKöpeklerİçinSosyalleşmeİpuçları

Yavru Köpekler İçin Sosyalleşme İpuçları

Tüm köpeklerin sosyal hayatında, içgüdüsel bir hiyerarşik düzen vardır. Bu düzen genetik olarak ebeveyn köpeklerden yavrulara geçer ve yavrular henüz çok küçük yaşlarda bile içgüdüsel olarak bu düzene uyum sağlamaya, bu düzende yer edinmeye çalışır. Kardeşler arasında baskın olan yavrular, hayatları boyunca baskın karakterli, hiyerarşik düzende geride kalanlar ise hayatları boyunca çekingen olarak yaşayabilirler. İşte bu durumu değiştirmek için gerekli olan eğitim sosyalleştirmedir.

Baskın Karakterli Yavrular İçin

Baskın Karakterli Yavrular

Baskın karakterli yavrulara verilecek temel itaat eğitimleri, yavrunun insanlara karşı baskın olma isteğini kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Diğer hayvanlara karşı davranışlarını da daha kolay kontrol edebilmenizi sağlar.

İnsanlar ile İlişkisi

Eğer yavru köpeğiniz baskın karakterli ise, ilk olarak temel itaat eğitimlerini disiplinli bir şekilde uygulamalısınız. Temel itaat eğitimini doğru alan, sahibinin patron olduğunu anlayan bir yavrunun, sosyalleştirilmesi daha kolay olacaktır. Temel itaat eğitimini almış bir yavrunun toplum içerisinde yabancı insanlara karşı agresif davranma ihtimali çok düşüktür.

Diğer Evciller ile İlişkisi

Baskın karakterli yavrular, diğer evciller ve köpekler ile olan iletişiminde gerektiği durumlarda sahibi tarafından uyarılmalıdır. Yavruların ısırma eğitiminde olduğu gibi, uyarmak istediğiniz yavru köpeğinizi, kuyruğundan veya kulağından çekerek etkili olabilirsiniz. Fakat bu uyarıyı doğru zamanda yapmak çok önemlidir. Örneğin yan yana geldiği diğer köpek onu tehdit etmiyor sadece selamlaşmak veya oyun oynamak istiyorsa, buna agresif tepki gösteren köpeğinizi uyarabilirsiniz. Ancak karşısındaki köpeğin onu tehdit ettiği bir durumda uyarı vermek yanlış olur. Aynı durumlarda birkaç kez uyarı alan yavru, yaptığı şeyin yanlış olduğunu kısa sürede anlayacaktır.

Çekingen Karakterli Yavrular İçin

Çekingen Karakterli YavrularEğer çekingen karakterli bir yavru sahibi iseniz, acele etmemeli, ancak köpeğiniz çekiniyor diye sosyal olmasını engellememelisiniz. Çekingen karakterli yavrular kalabalık ortamlara yavaş yavaş alıştırılmalıdır. İnsan toplulukları içerisinde başlarda çok ürkek ve çekingen olan yavrular, sık sık bu duruma maruz kaldıklarında hızlı bir şekilde daha rahat davranmaya başlayacaklardır. Tıpkı insanlardaki anksiyete terapilerinde olduğu gibi çekingen yavrulara da, yavaş yavaş ve dozajı artan şekilde maruz kalma terapisi uygulanmalıdır. Sürekli kalabalık insan topluluklarına maruz kalan yavrular, kendilerine bir zarar gelmedikçe giderek daha rahat olmaya başlayarak, duruma alışırlar.

Kalabalık İnsan Gruplarına Alıştırma

Yanlarına yaklaşan yabancı insanlara karşı, başlarda teslimiyetçi bir tavır sergileyen yavrular, karşısındaki insanın onu tehdit etmediğini, yada ona liderliğini göstermediğini anlamalıdır. Bunun için basit bir eğitim gerekebilir. Yavru köpeğiniz ile ilgilenen ve onu sevmek isteyen insanlara, köpeğiniz çekiniyor diye izin vermemezlik yapmayın! Aksine bu durumu değerlendirin. Yavrunuza yaklaşmak isteyen insanlara müsade edin ve o insanlara minik sürprizler verin. Örneğin yavru köpeğinizi dışarı çıkardığınızda yanınıza minik yiyecekler, köpeğin sevdiği krakerlerden alın. Yavruyu sevmek isteyen insanlara bu ödül yiyeceklerinden verin ve onlardan yavruyu sevdikten sonra bu ödülü vermelerini isteyin. Bu çok basit yöntem ile birkaç denemeden sonra yavrunuz, kendisini sevmek isteyenlere karşı ilgi göstermeye başlayacaktır.

Diğer Hayvanlara Alıştırma

Çekingen yavruların diğer evcil hayvanlar ve köpekler ile olan iletişimlerinde de yine sabır ve süreklilik ile doğru sosyalleştirme uygulamasını yapabilirsiniz. Bu durum için özel olarak bir şey yapmanıza gerek yoktur. Çekingen yavruyu sık sık diğer evciller ve köpekler ile yan yana getirin. Ancak köpeğinizi zorlamadan tamamen özgür bırakın. İlk başlarda diğer evciller ve köpekler ile yakın temastan kaçınacak olan çekingen yavrular zamanla ortama alışarak, oyunlara dahil olmak isteyecek, yenilikleri merak edecek ve diğer hayvanlar ile selamlaşmak isteyecektir. Bunun için tek yapmanız gereken sabır ve süreklilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: