+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Yavru Köpeklerde Isırma Sorunu

#YavruKöpeklerdeIsırmaSorunu

Yavru köpeklerde ısırma sorunu, sahipleri için bir sorun gibi görünse de, yavru köpek için bu durum gayet doğaldır. Yavru köpeklerin çene yapıları ilk doğduklarında yumuşak yapıdadır. Yavrular buldukları tüm nesneleri ısırarak hem çenelerini, hemde dişlerini güçlendirirler. Aynı zamanda dünyayı yeni tanımaya başlayan yavrular, küçük yaşlarda, hangi tür nesneleri ısırıp, hangilerini ısırmamaları gerektiğini ancak deneme yanılma yoluyla öğrenebilirler. Bu nedenle ısırmak onlar için bir ihtiyaçtır.

Yavrular hayata dair birçok şey öğrendikleri ebeveynleri ile geçirdikleri zamanlarda da çoğunlukla ısırma antrenmanları yaparlar. Anne ve baba köpekler de onları sürekli ısırmaya teşvik eder. Ancak zaman zaman anne baba köpeklerin yavrulara karşı sert ısırıklar attığını görebiliriz. Bunun nedeni bir uyarıdır. Yavrular yapmamaları gereken birşey yaptıklarında veya anne babalarını, onların istemedikleri bir zamanda ısırdıklarında, rahatsız ettiklerinde sert şekilde uyarı alırlar. Bu uygulama yavruların deneme yanılma ile öğrendikleri konulardan biridir. Annelerini ve babalarını ısırmayı denediler, ancak yanıldılar. Kısacası ısırmak bir köpek için hayati önem taşıyan bir eylemdir. Ancak ısırma konusu yavru köpeklerin gelişim aşamasında, temel eğitim gerektiren konulardan biridir.

Yavru Köpeklerde Isırma Sorunu

Tüm yavru köpeklerin ilk 10 haftalarını anneleri ile geçirmeleri gerekir. Bu dönemde ebeveynlerinden öğreneceği aşamalı temel bilgiler vardır. Ayrıca diğer kardeşleri ile de bu dönemi doğru kullanmalıdırlar. Ancak ilk 10 haftadan sonra veya daha önce sahiplenilen yavru köpek için eğitim görevi sahibine düşer. Tüm yavru köpek sahipleri bunun bilincinde olmalıdır. En önemli eğitim konularından biri de yavru köpeklerde ısırma sorunudur. Yavru köpeklerin buldukları her nesneyi ısırmalarını önlemek bu dönemde sahiplerine düşer. Bu konuda en önemli husus insanları ısırmalarını önlemektir.

Isıran Yavru Köpek

İnsanları Isırmasını Önlemek

Yavru köpekler sahiplerini ve diğer insanları çok severler. Bu sevgiden dolayı ilk başlarda onları hep ısırmak isterler. Ancak bu aşamada onlara tıpkı anne babaları gibi her istedikleri zaman istedikleri şeyleri ısırmalarının hata olduğunu öğretmek gerekir. Ebeveyn köpekler yavrular tarafından ısırıldıklarında eğer oyun oynamıyorlar ise, sert tepki gösterirler. Bu uygulama yavru köpeklere temel eğitim veren insanlara da bir örnek oluşturur. Yavruları bu alışkanlıklarından vazgeçirmek için onları sert şekilde uyarmak gerekir. Bu uyarılar yavrunun canını yakmaktan ziyade, vazgeçirme niteliğinde olmalıdır. Bu nedenle uyarıları doğru şekilde, doğru şiddette ve doğru yerlere yapmak gerekir.

İnsanları ısırmaya kalkan yavruları uyarmanın en etkili yolu, onları kuyruklarından veya kulaklarından sert şekilde çekmektir. Bu sertlik yavrunun yapısına göre canını yakmayacak, ancak uyarı verecek şiddette olmalıdır. Bunu yaparken uyarıcı bir ses tonu da eklenir ise daha etkili olur. -Hayır, -Yapma gibi kısa ve net kelimeleri gür şekilde söylemek yavruları aynı zamanda sesli olarak uyarmanıza yardımcı olur. Kulak ve kuyruk çekmenin sebebi ise, tüm köpeklerde içgüdüsel bir hiyerarşi düzeni vardır. Bu hiyerarşik düzende, güçlü olan, sözü geçen durumda olanlar, uyarı vermek istedikleri köpeklerin kulaklarını ısırır. Bu içgüdüsel bilgi yavru köpeklerinde beyinlerinde, benliklerinde vardır. Yavrular sizi rahatsız ettikleri her seferinde yapacağınız bu uygulama, onlar için birer yanılma olacak ve zamanla denemekten vazgeçeceklerdir.

Isırması İçin Neler Kullanılmalı

Isırma konusunun tüm yavrular için hayati bir ihtiyaç olduğunu söylemiştik. Peki ev içerisinde insanları, terlikleri, ev eşyalarını vb. şeyleri ısıramayacak olan yavrular, çenelerini ve dişlerini nasıl geliştirecek?

Evde yaşayan yavru yada yetişkin her köpeğin, kemirebileceği nesneler olmalıdır. Bunun için evcil marketlerde satılan oyuncaklar, kemirme çubukları, sakızlı kemikler oldukça idealdir. Evde yaşayan yavru köpeğiniz, ısırmasını istemediğiniz nesneleri veya sizi ısırmayı denediğinde onu önce uyarıp, daha sonra da bu nesnelere yönlendirebilirsiniz.

Yavru köpeklerin diş ve çene yapıları çabuk gelişir ve neyi ısırıp, neyi ısıramayacaklarını çabuk öğrenirler. Bu dönemde çok fazla endişe edilmesine gerek yok. Kararlı ve düzenli temel itaat eğitimi ile birlikte, evde de uygulanacak ısırma eğitimleri çok kısa zamanda başarılı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: