+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Yavru Köpeklere Komut Öğretmek

#YavruKöpeklereKomutÖğretmek

İstediğiniz bir yavru köpek mi ? Harika ! Böylece , yeni köpeğinizi başından itibaren sevgi dolu ve tutarlı bir şekilde sadık bir yol arkadaşı olarak yetiştirme olanağına sahip olursunuz . Kurallarınızı küçük dostunuzun kendi kurallarını koymasını ve bilinçli genç bir köpek olmasını beklemeden belirleyin . Uygunsuz davranışları kendine bir kez huy edinmeye başladığında , onu bunlardan vazgeçirmek çok daha zor olucaktır . Bu nedenle ilk andan itibaren eğitime başlayın ve minik afacanınıza sürü liderinin kim olduğunu gösterin . ”Minik bir yavruya çok davranıyorum ” diye düşünmeyin . Ona sevgiyle , sabırla ve oyunla kuralları öğrettinizde o da seve seve bu kuralları benimseyecektir . Çok küçük yaşına rağmen kurallara yabancı değildir ; çünkü doğduğu andan itibaren annesi terbiyeli davranmasına özen göstermiştir . Yaşamının ilk günlerinden itibaren bir sürüye ait olduğunu ve bu sürünün bir lideri olduğunu öğrenmiştir . Birinin sürüye egemen olduğunu , kendisine güven verip koruma sağladığını ve onu oyalayıp yiyecek bulduğunu tecrübe etmiştir . Minik dostunuz , sizinle birlikte alıştığı bu hayatı sürdürmeye devam etmelidir . Komut öğretmek size bu anlamda büyük yardım sağlayacaktır .

Güven Oluşturmak :

Köpeğinize , insanların dünyasında güvenli bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken her şeyi öğretirken onun olabildiği kadar rahat büyümesine izin verin ve onu baştan itibaren tutarlı bir şekilde eğitin . Yavru köpeğin ilk haftalarda gerek sizinle , gerekse çevresiyle kötü tecrübeler edinmemesini sağlayın . Bu nedenle bir şeyler öğretirken veya gösterirken , köpeğiniz üzerinde baskı kurmayın . Küçük dostunuzu oyunlar ve sevdiği mamalarla ödüllendirin . En ufak başarısını bile ödüllendirin . Yavru bir köpeğin kendine olan güveni elde ettiği başarıların sayısına göre artar . Artık sahibine bağlanma sırası gelmiştir . Böylece köpeğiniz eğitim sırasında daha çalışkan olacak ve talimatlarınıza güvenle uyacaktır . Birlikte oynayarak ve onu okşayarak birbirinize yakınlaşır , birbirinizi tanımayı ve birbirinize güvenmeyi öğrenirsiniz .

Yavru Köpeklerle Doğru Şekilde Oynamak :

Yavru köpeğinizle oynarken , oyuncakları uzağınıza atmayın çünkü onları henüz getiremez . Atmakla onu kendinizden uzaklaştırırsanız ; ancak onun sizin yanınızda kalması gerekmektedir . Olduğunuz yerde oynayın . Doğrudan ellerinizi kullanmayın , oyun sırasında yanınızda bir oyuncak bulundurun . Bu şekilde köpeğiniz dişlerini elinize geçirmemesi gerektiğini öğrenir . Buna rağmen elinizi yakaladığı bir an olduğunda yüksek sesle , ” Ay ! ” diye bağırın ve elinizi bırakmasını saglayın . Oyunun şiddet oranı artarsa yarıda kesin . Kendi kendine oyalanmasına yarayan oyuncakların her an ulaşabileceği şekilde , yerde durmasında bir sakınca yoktur . Bir sihirli oyuncağı da olmalı : ” Süper Oyuncak ” Bunun için ufaklığın çok ilginç bulduğu bir oyuncağı seçmelisiniz . Bu oyuncağı sadece , bir komutu dogru şekilde yerine getirmesinden sonra veya bir davranış sergilediğinde kullanın . Yerine getirmesini istediğiniz komutu söylediğiniz andan itibaren oyuncağı görmesini sağlayın .

İyi Günde, Kötü Günde , Hep Birlikte :

Yavru köpeğiniz bir çok şey öğrenmelidir . Ancak bu konuda kendisine fazla yüklenmemeli , kendisini yoracak derecede çok sayıda yenilikle karşılaşmamasına özen gösterilmelisiniz . Günlük yaşamınıza onu dahil edin ve bu yaşama alışmasını sağlayın ; fazlasını istemeyin . Eğer metroyu sıkça kullanmıyorsanız , köpeğinizinde binmesine gerek yoktur . Ama sizinle ofise gidiyorsa ve metroyu kullanmak zorundaysanız , bunu zaten öğrenecektir . Bir kez size güven duyduktan sonra , sizi seve seve takip edicektir ; metroya binerken bile .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: