+90 554 112 84 84 egitmen@istanbulkopekegitmeni.com

Yetişkin Köpekleri Sosyalleştirme

#YetişkinKöpekleriSosyalleştirme

Yetişkin Köpekleri Sosyalleştirme

Yetişkin köpekler için sosyalleştirme uygulaması zor ve bir o kadarda sakıncalı olabilir. Zorluğunun nedeni; sosyal olmayan bir köpeği sosyalleştirmek için, karakteri oturmuş bir köpeği, temel özelliklerinden vazgeçirecek olmaktır. Sakıncalı olmasının nedeni ise; çekingen karakterli bir yetişkin köpeği sosyalleştirmek için yapılacak uygulamaları, köpeğin yanlış algılayabilecek olmasıdır.

Baskın Karakterliler

Baskın KöpeklerYetişkin köpeklerin sosyalleşmesi uzun bir süreç gerektirir. Bu süreçte sabır, süreklilik ve kararlılık esastır. Baskın karakterli yetişkin bir köpeğe uyarı vermek kolay olmaz, bu nedenle onu baskılamak için adım adım ilerlemelisiniz. Örneğin baskın karakterli bir yetişkin köpeği, doğrudan kalabalık ortamlara alıştırmayı denemeyin! Başlangıçta kontrol edebildiğiniz durumlar ile başlayın ve kontrol edebildiğiniz durumları giderek güçlendirin.

İnsanlar ile İlişkisi

İlk başlarda çok kalabalık olmayan sakin ortamları tercih edin. Bu ortamlarda köpeği gözlemleyin. Başlarda, diğer insanları tehdit olarak algıladığı için çok dikkatli olabilir. Bu dikkatini zamanla dağıtmayı deneyin. Diğer insanlara karşı olan dikkatini dağıtmaya başladıkça daha kalabalık ortamları deneyin. Ancak size yaklaşan diğer insanlara verdiği tepkiyi kontrol altına almak için deneme yaparken çok dikkatli olun veya profesyonel destek alın.

Diğer Evciller ile İlişkisi

Diğer evciller ve köpekler ile olan iletişimlerinde önce çok hareketli olmayan sakin köpekler tercih edin. Başlarda diğer köpeklerin onu selamlamasına izin vermeyen köpeğinizin tasmasını bırakmayın. Ancak çekingen yavruların sosyalleşmesinde olduğu gibi, sabır ve süreklilik ile onu diğer köpekler ve evciller ile yan yana getirmeye devam edin. Zamanla diğer köpekler serbestçe dolaşırken, tasması ile bağlı olan köpeğiniz diğer köpeklerin arasına katılmak isteyecektir. Diğer köpeklerin onu selamlamasını kabul edecektir. Tasmasını serbest bırakmak için ise, diğer köpeklerden önce, sizin köpeğinizin onları selamlamak istemesini bekleyin. Ancak baskın karakterli yetişkin köpekleri serbest bırakırken kesinlikle dikkatli olun ve kontrolü elinizden bırakmayın!

Çekingen Karakterliler

Çekingen Köpek

Çekingen karakterli yetişkin köpekleri sosyalleştirmek çok daha kolaydır. Ancak dikkat edilmesi gereken konu, çekingen köpekler sosyalleştirmek için zorlanmamalıdır! Ayrıca çekingen karakterli yetişkin köpeklere yapılacak uyarıları, köpekler yanlış anlayabilir. Yetişkin bir köpek sizin onu neden uyardığınızı anlamayabilir ve daha da çekingen olabilir.

Çekingen karakterli yetişkin köpekler için sosyalleştirme uygulaması sabırlı ve kararlı bir şekilde verilmelidir. Köpeğinizi kesinlikle zorlamayın ve bu konuda tamamen özgür bırakın. Kendine olan özgüvenini kazanmasını bekleyin. Her şey zamanla kendiliğinden gelişecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

Hemen Arayın
%d blogcu bunu beğendi: